Bing.com vyhledávač

V tomto článku si povíme základní informace o internetovém vyhledávači www.bing.com. Tento vyhledávač provozuje softwarový gigant Microsoft. Abychom mohli pochopit proč, a jak se Microsoft rozhodl vytvořit Bing, musíme se podívat mnoho let zpět. V roce 1998 byl spuštěn prvotní vyhledávač Microsoftu, jehož název byl ještě místo Bing MSN. Ze začátku bylo vyhledávání tohoto vyhledávače používáno přes Inktomi (což byla společnost, která provozovala tehdejší vyhledávací engine). Microsoft se ale rozhodl, že spustí vlastní vyhledávač, který bude nezávislý, a proto byla po 6 letech spuštěna betaverze vlastního MSN vyhledávače. Nutno říct že tehdejší MSN byl, dalo by se říct obyčejný vyhledávač, který nepřekypoval zrovna velkým množstvím funkcí, a navíc vznikaly nové vyhledávače, které rychle začaly MSN konkurovat a časem ho i předčily. Proto se Microsoft rozhodl, že MSN předělá a vytvoří služby, které dostaly název Windows Live. Nakonec se v roce 2006 MSN přejmenoval na Windows Live Search. Ovšem tento nový vyhledávač opět neslavil zrovna největší úspěchy a po několika letech už plně nahradil Bing MSN a Windows Live Search. Předem Vás informujeme o tom, že můžete zadat i internetovou stránku www.bing.cz, jelikož Vás to automaticky přesměruje na www.bing.com. Nyní si povíme, jak tedy vlastně stránka bing.com vypadá a co umí. Když najedete na tuto stránku, tak se Vám zobrazí na pohled velmi atraktivní stránka, kdy v centru uvidíte kolonku vyhledávače a v pozadí je velký obrázek, který se čas od času mění.

Bing obrázky

Jedna zajímavost, kterou mají tyto Bing obrázky je, že zde mají krátký popis co vlastně na obrázku je. Ku příkladu máte na obrázku nějaké jezero. Jakmile projedete myší na určené body, zobrazí se Vám krátký text, kde se dozvíte, o jaké jezero se jedná a plus ještě nějaké základní informace. Nahoře nad obrázkem máte vypsané základní služby bing.com. Předtím, než budeme jednotlivé služby popisovat je nutno říci, že si musíte přepnout českou verzi na americkou. Je to proto, že česká verze zatím není vytvořená, a proto by Vám tyto služby nefungovaly. První funkci, která je zařazená v této liště má Bing Images. Jak už název napovídá, můžete zde snadno vyhledávat obrázky podobně jako v ostatních vyhledávačích. Navíc zde však Bing fotky rozdělil do dvou podkategorií a sice "obrázky na plochu" a "černobílé fotografie".

Pokud si nevyberete žádnou z těchto podkategorií, tak bude bing.cz vyhledávat veškeré obrázky. Druhou funkcí, kterou zde najdete, si zvolil Bing videos. Opět to funguje tak, že zadáte hledané slova a vyhledávač Bing Vám vyhledá všechny videa, která s nimi nějak souvisí. Vyhledávaní je z různých serverů, ale převážně najdete klipy z YouTube.com.

Ostatní funkce

Podobně jako u obrázku Bing videa třídí do 3 podkategorií, kterýma jsou televizní pořady, sportovní a hudební videa. Třetí velmi významnou funkcí má Bing mapy. Tuto funkci však využijí zejména lidé z Ameriky, jelikož evropská část map není příliš dobře nafocená a navíc také Bing maps postrádají některé funkce. Další nevýhodou, kterou mají Bing mapy je, že poměrně dlouho načítá. Design map je velmi podobný jako má Google. Někomu by také mohlo vadit, že když bude například na České mapě, tak nemůže od Bing maps očekávat funkci žlutého panáčka, který Vám umožňuje podívat se na nafocenou silnici. Abychom ale nebyli tak skeptičtí, tak musíme dodat, že tyto mapy Bing stále vyvíjí a snaží se je vylepšovat. V budoucnu vytvoří pravděpodobně tyto mapy alespoň na konkurenceschopnou úroveň.

Prozatím, je ale tato funkce pro nás Čechy neužitečná. Následující funkcí má Bing news. Dalo by se říct, že je to jen obyčejný vyhledávač, který Vám vyhledá nějaké novinky a následně Vás to přesměruje na stránku, odkud tato zpráva pochází. Většinou tedy Bing novinky nevyužijete, jelikož většina lidí hned navštíví své oblíbené zpravodajské servery. Velké plus si však, ale získal Bing Translator. Jeho silnou stránkou je poměrně přesný překlad.

Bing a jeho služby

Bing překladač Vám sice nepřeloží dobře nějaké dokumenty, či internetové stránky, ovšem jako slovník a překlad krátkých vět je celkem dobrý. Další zajímavostí a plusem si získal Bing překladač díky programu, který umožňuje přímou hlasovou konverzaci z cizích jazyků překládat hned do našeho rodného. Tento hlasový překladač Bing se však stále testuje a upravuje, takže od toho nemůžeme ještě mnoho čekat. Do budoucna to však je velmi slibná vyhlídka. Jedna z nevýhod, kterou má Bing translator je, že nemá tak velké množství překládacích jazyků jako Google (ovšem zahrnuje češtinu, což je asi nejhlavnější). Malé mínus si také překladač Bing získal díky tomu, že hlasová funkce předčítání je pouze v anglickém jazyce. Největší výhodou, kterou má www.bing.cz oproti vyhledávači Google je přesnost vyhledávaní. Podle amerického průzkumu bylo zjištěno, že přesnost vyhledávaní bing.cz je kolem 80%, přičemž Google má jen něco kolem 60%. Je to díky tomu, že vyhledávač Bing spustil na propracovaném search enginu. Bing vyhledávač tedy sice neobsahuje tak velkou databázi webových stránek jako Google, ovšem je podstatně přesnější, což hraje hlavní roli v očích návštěvníků. Bing vyhledávač je také vhodný pro ty, kteří nemají rádi příliš reklamy, jelikož Vás jimi zbytečně nezahlcuje, tak jako mnohé jiné servery.

Bing eMail

Nakonec se zaměříme na Bing email. Tak jako každý vyhledávací portál, ani vyhledávač Bing není žádnou výjimkou a nabízí zdarma emailové služby. Na internetové stránce mail.live.com si založíte účet, který Vám umožní přístup na mail účet. Tento účet neslouží pouze k přihlášení do Bing mail, ale i jako přihlášení do ostatních služeb Windows Live. Mail Live je totéž co outlook.com. Na samotný závěr můžeme říct jen to, že pokud se Bing chce dostat na špičku mezi vyhledávači, tak bude ještě muset hodně zapracovat mimo jiné i na tom, aby byl více použitelný pro lidi, kteří nebydlí ve spojených státech.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: bing | bing.com | bing.cz | www.bing.com | www.bing.cz | vyhledávač bing | microsoft