Průhledné pozadí v Malování? Žádný problém! Takhle na to.

Jak Udělat Průhledné Pozadí V Malování

Výběr programu Malování

Program Malování, který je součástí operačního systému Windows, je jednoduchý, ale užitečný nástroj pro úpravu obrázků. Mnoho uživatelů si neuvědomuje, že Malování umožňuje i práci s průhledností pozadí, i když tato funkce není na první pohled patrná. Pro vytvoření průhledného pozadí v Malování je potřeba postupovat obezřetně a využít některé méně známé funkce programu.

Než se pustíte do úprav, je důležité si uvědomit, že Malování standardně nepodporuje formáty obrázků, které uchovávají informace o průhlednosti, jako je PNG. Pro zachování průhledného pozadí je tedy nutné obrázek uložit ve formátu GIF.

Otevření obrázku

Prvním krokem je otevřít obrázek, se kterým chcete pracovat, v programu Malování. Klikněte na "Soubor" v levém horním rohu okna a zvolte "Otevřít". V počítači vyhledejte požadovaný obrázek a klikněte na "Otevřít". Obrázek se zobrazí v okně Malování. Ujistěte se, že pracujete s obrázkem, který má jasně definované okraje a pozadí, které chcete odstranit. Pokud je obrázek rozmazaný nebo má složité pozadí, může být obtížnější dosáhnout požadovaného výsledku.

Nástroj Výběr

Nástroj "Výběr" je vaším nejlepším přítelem, když chcete v Malování vytvořit průhledné pozadí. Existují dva hlavní typy výběru:

Obdélníkový výběr: Klikněte na ikonu "Výběr" a táhněte kurzorem myši po ploše, kterou chcete vybrat. Vytvoří se obdélníkový výběr.

Volný výběr: Klikněte na ikonu "Výběr" a zvolte "Volný výběr". Nyní můžete kliknutím a tažením myši nakreslit výběr libovolného tvaru.

Po vytvoření výběru máte několik možností:

Vyjmout: Stiskněte klávesu "Delete" nebo klikněte pravým tlačítkem myši na výběr a zvolte "Vyjmout". Tím se vybraná oblast odstraní a nahradí se šachovnicovým vzorem, který v Malování reprezentuje průhlednost.

Kopírovat: Stiskněte klávesy "Ctrl" + "C" nebo klikněte pravým tlačítkem myši na výběr a zvolte "Kopírovat". Tím se vybraná oblast zkopíruje do schránky a můžete ji vložit do jiného obrázku nebo dokumentu.

Přesunout: Klikněte levým tlačítkem myši dovnitř výběru a táhněte myší. Tím se vybraná oblast přesune na nové místo v obrázku.

Nezapomeňte, že Malování standardně nepodporuje ukládání obrázků s průhledností. Pro uložení obrázku s průhledným pozadím musíte zvolit formát souboru PNG.

Označení pozadí

V Malování je důležité správně označit pozadí, které chceme průhledné. To je klíčový krok, protože Malování nerozpozná, co je pozadí automaticky. Musíme mu to říct my. Existuje několik nástrojů, které nám s označením pomůžou.

Nejpoužívanější je "Výběr volnou rukou". S ním můžeme obtáhnout objekt, který chceme zachovat. Pokud je objekt složitější, můžeme použít "Magickou hůlku". Ta automaticky vybere oblasti s podobnou barvou. To je užitečné, pokud má pozadí jednolitou barvu.

Po výběru oblasti ji můžeme invertovat. To znamená, že se označí vše kromě vybrané oblasti. Tak jednoduše označíme pozadí, i když má složitý tvar.

Pamatujte, že čím přesnější je označení, tím lepší bude výsledek.

Funkce Průhledný výběr

Funkce Průhledný výběr v programu Malování vám umožňuje odstranit pozadí obrázku a ponechat pouze vybranou oblast. To je užitečné, pokud chcete vložit obrázek na jiné pozadí nebo vytvořit koláž.

Postup pro použití funkce Průhledný výběr:

  1. Otevřete obrázek v programu Malování.
  2. Klikněte na nástroj Výběr.
  3. Vyberte oblast obrázku, kterou chcete zachovat.
  4. Klikněte na tlačítko Průhledný výběr.
  5. Pozadí vybrané oblasti se stane průhledným.
  6. Uložte obrázek ve formátu, který podporuje průhlednost, například PNG.

Pokud chcete odstranit pozadí celého obrázku, vyberte celý obrázek pomocí nástroje Výběr. Funkce Průhledný výběr funguje nejlépe s obrázky, které mají jasně definované hrany. Pokud má váš obrázek složité pozadí, budete muset použít pokročilejší program pro úpravu obrázků.

Uložení jako PNG

Po dokončení úprav obrázku a nastavení průhledného pozadí je důležité uložit ho ve správném formátu, aby se průhlednost zachovala. Formát PNG (Portable Network Graphics) je ideální volbou pro ukládání obrázků s průhledností. Na rozdíl od formátu JPG, který průhlednost nepodporuje, PNG umožňuje zobrazit obrázek s průhlednými oblastmi, které splynou s pozadím webové stránky nebo jiného dokumentu.

Při ukládání obrázku v Malování klikněte na "Soubor" a zvolte "Uložit jako". V dialogovém okně pro uložení souboru vyberte v poli "Typ souboru" možnost "PNG (.png)". Zadejte název souboru a vyberte umístění, kam chcete obrázek uložit.

Ujistěte se, že jste zvolili formát PNG, jinak se průhlednost neuloží. Po uložení obrázku zkontrolujte, zda se průhlednost zobrazí správně. Otevřete obrázek v prohlížeči nebo jiném programu, který podporuje průhlednost PNG. Pokud je pozadí obrázku průhledné, uložili jste ho správně. V opačném případě se vraťte do Malování a zkontrolujte nastavení průhlednosti a uložte obrázek znovu ve formátu PNG.

You are asked to create a quote in the Czech language on a very specific topic: "jak udělat průhledné pozadí v malování" (how to create a transparent background in MS Paint). You are also asked to invent the name of the author. Here is an example of a quote on that topic in the Czech language and a made-up name of the author. V Malování bohužel nejde přímo vytvořit průhledné pozadí. Prostě to neumí. Pokud chcete průhledné pozadí, je potřeba použít jiný program, třeba Malování 3D nebo nějaký pokročilejší grafický editor.

Eliška Procházková

Alternativní programy

Ať už chcete z fotek odstranit pozadí pro koláž nebo si hrát s logy, průhledné pozadí je základ. Malování je sice fajn, ale má své limity. Naštěstí existuje spousta alternativních programů, které vám dají větší kontrolu a možnosti.

Pro jednodušší úpravy a online použití zkuste webové aplikace jako Pixlr nebo Remove.bg. Jsou zdarma, intuitivní a zvládnou odstranit pozadí během pár kliknutí. Pokud hledáte pokročilejší nástroje, mrkněte na GIMP nebo Paint.NET. Tyto programy jsou sice komplexnější, ale nabízejí širokou škálu funkcí pro editaci obrázků, včetně práce s vrstvami a maskami, pro precizní odstranění pozadí. A pokud to myslíte s grafikou vážně, Adobe Photoshop je stálicí s nekonečnými možnostmi.

Nebojte se experimentovat a najít si program, který vám bude nejlépe vyhovovat. Ať už zvolíte jakoukoli cestu, s trochou cviku budete mít průhledné pozadí raz dva!

GIMP: Vrstvy a alfa kanál

Vrstvy a alfa kanál jsou v GIMPu klíčové pro tvorbu průhledných pozadí, což je něco, co v jednodušším Malování nenajdete. Představte si vrstvy jako průhledné fólie naskládané na sobě. Můžete na ně kreslit a upravovat je nezávisle, aniž byste ovlivnili ostatní. Alfa kanál pak určuje průhlednost každé vrstvy.

Funkce Dostupnost Poznámky
Výběr s magickou hůlkou Ano Umožňuje vybrat podobné barvy pro rychlejší odstranění pozadí.
Guma Ano Pro ruční mazání pozadí pixel po pixelu.

Chcete-li vytvořit průhledné pozadí, otevřete obrázek v GIMPu a přidejte alfa kanál (klikněte pravým tlačítkem na vrstvu v panelu Vrstvy > Přidat alfa kanál). Následně nástrojem pro výběr (např. "Laso" nebo "Kouzelná hůlka") označte oblast, kterou chcete zachovat. Invertujte výběr (Výběr > Invertovat), čímž vyberete pozadí. Stisknutím klávesy "Delete" pozadí smažete, čímž se zobrazí průhlednost reprezentovaná šachovnicovým vzorem.

GIMP nabízí oproti Malování mnohem více nástrojů pro práci s výběry a alfa kanálem, což umožňuje dosáhnout přesnějších výsledků. Experimentujte s různými nástroji a technikami, abyste si osvojili práci s průhledností v GIMPu.

Photoshop: Magická guma

Photoshop je mocný nástroj, ale co když potřebujete rychle udělat průhledné pozadí a nemáte ho po ruce? Existuje jednodušší řešení – Malování! I když nemá kouzelnou gumu Photoshopu, s trochou šikovnosti dosáhnete stejného výsledku.

Začněte otevřením obrázku v Malování. Všimněte si ikony “Vybrat” v horní liště. Klikněte na ni a zvolte “Výběr volným tvarem”. Nyní pečlivě obkreslete objekt, který chcete oddělit od pozadí.

Po obkreslení klikněte pravým tlačítkem myši dovnitř výběru a zvolte “Invertovat výběr”. Tím se vybere pozadí, ne objekt. Stiskněte klávesu “Delete” a pozadí zmizí, nahrazeno bílými a šedými čtverečky – to je ta průhlednost!

Pro uložení s průhledností zvolte “Uložit jako” a vyberte formát PNG. A je to! Průhledné pozadí hotové, připravené pro další úpravy nebo vložení na jiné obrázky.

Online nástroje

Kromě programu Malování existuje spousta online nástrojů, které vám umožní snadno odstranit nebo změnit pozadí obrázku. Tyto webové stránky fungují přímo ve vašem prohlížeči, takže nemusíte nic instalovat. Stačí nahrát obrázek, provést úpravy a stáhnout hotový výsledek. Mezi nejoblíbenější online nástroje pro úpravu pozadí patří například:

  • Remove.bg: Tato stránka se specializuje na automatické odstraňování pozadí z fotek. Stačí nahrát obrázek a Remove.bg se postará o zbytek. Výsledky jsou obvykle velmi dobré, a to i u složitějších pozadí.
  • Pixlr: Pixlr je komplexní online editor fotografií, který nabízí širokou škálu nástrojů, včetně nástrojů pro odstraňování pozadí. Můžete použít nástroj Magická guma pro rychlé odstranění jednobarevného pozadí nebo nástroj Laso pro přesnější výběr.
  • Photopea: Photopea je bezplatná online alternativa k Photoshopu, která nabízí podobné funkce. Můžete v ní použít nástroje pro výběr, masky a vrstvy k odstranění nebo změně pozadí obrázku.

Většina online nástrojů pro úpravu pozadí je zdarma k použití pro základní funkce. Některé webové stránky ale mohou nabízet placené prémiové funkce, jako je například stahování obrázků ve vyšším rozlišení nebo odstranění vodoznaku.

Rychlé a jednoduché

Nechcete trávit hodiny v komplikovaných programech? Pochopíme. S Malováním to zvládnete raz dva a výsledek bude stát za to. Otevřete obrázek, ze kterého chcete mít průhledné pozadí. Všimněte si tlačítka "Vybrat" v horní liště. Klikněte na šipku pod ním a zvolte "Výběr s průhledností". Teď opatrně obtáhněte oblast, kterou chcete zachovat. Nebojte se, pokud to nebude úplně perfektní, detaily doladíme později. Až budete s výběrem spokojeni, klikněte na "Vyjmout". Vytvořte nový obrázek s požadovanými rozměry. Klikněte na "Vložit" a váš vybraný objekt se objeví na průhledném pozadí. Pro finální úpravy použijte gumu a odstraňte případné nedokonalosti. Uložte obrázek ve formátu PNG, abyste si zachovali průhlednost. A je to! Bez zbytečných komplikací a s minimem námahy máte obrázek s průhledným pozadím.

Tipy pro začátečníky

Pro ty, co se s Malováním teprve seznamují, máme pár tipů, jak na průhledné pozadí. Nejdříve si otevřete obrázek, u kterého chcete pozadí odstranit. Všimněte si panelu nástrojů – důležitá bude funkce "Vybrat". Pro jednoduché tvary zvolte "Obdélníkový výběr", pro složitější "Volný výběr". Pečlivě označte oblast, kterou chcete zachovat, a zbytek smažte klávesou "Delete".

Teď uvidíte šachovnicový vzor – to značí průhlednost. Pokud nejste s výběrem spokojeni, použijte "Zpět" (Ctrl+Z) a zkuste to znovu. S nástrojem "Guma" můžete dále upravovat okraje a detaily. Hotový obrázek s průhledným pozadím uložte ve formátu "PNG" – ten na rozdíl od JPG průhlednost podporuje. A je to! Teď můžete svůj obrázek libovolně vkládat na různá pozadí a tvořit zajímavé koláže.

Časté chyby

Jednou z nejčastějších chyb je zapomenout vybrat nástroj "Výběr obdélníkové oblasti" s aktivní volbou "Průhledný výběr". Bez toho bude pozadí vašeho obrázku stále bílé i po jeho uložení. Další častou chybou je ukládání obrázku ve špatném formátu. Malování ve výchozím nastavení ukládá obrázky ve formátu .bmp, který nepodporuje průhlednost. Pro zachování průhledného pozadí je nutné zvolit formát .png nebo .gif. Mnoho uživatelů také zapomíná na možnost použití "Kouzelné hůlky" pro automatický výběr oblastí s podobnou barvou. To je užitečné zejména u obrázků s jednoduchým pozadím. Pamatujte, že "Kouzelná hůlka" nemusí fungovat dokonale u komplexních obrázků s mnoha barvami. V takových případech je lepší použít nástroj "Výběr". Nezapomeňte, že i malé nedokonalosti ve výběru se projeví na výsledném obrázku. Věnujte proto dostatek času pečlivému výběru objektu, u kterého chcete zachovat průhledné pozadí.

Shrnutí a závěr

Vytvoření průhledného pozadí v Malování může znít složitě, ale s tímto návodem to zvládne každý. Naučili jsme se, že klíčem je využití funkce "Výběr s průhledností" ve verzi Malování 3D, která nám umožňuje pracovat s obrázkem bez pozadí. Pro starší verze Malování jsme si ukázali trik s použitím nástroje "Výběr volnou rukou" a následným uložením obrázku ve formátu GIF nebo PNG.

Ať už potřebujete odstranit pozadí z loga, vložit objekt do jiné fotografie nebo si jen hrát s úpravou obrázků, znalost tohoto postupu vám otevírá nové možnosti. Nebojte se experimentovat a objevovat další funkce Malování. I zdánlivě jednoduchý program v sobě skrývá nástroje pro kreativní tvorbu.