Aktuálně.cz

Aktuálně.cz je internetový portál, který představuje jakousi elektronickou formu tištěného deníku. Tento deník vychází každý den na internetu samozřejmě v češtině. Vydavatelem internetových stránek aktuálně.cz je společnost Centrum Holdings s.r.o. Jedná se prakticky o jednu z nejúspěšnějších firem, které mají pod svými křídly ještě další důležité internetové portály, kterými jsou například Centrum.cz anebo Atlas.cz. Jestliže se vrátíme na chvíli do minulosti, pak lze upozornit na počátky tohoto deníku, které jsou spjaty s rokem 2005. 1. listopadu tohoto roku vyšlo aktualne.cz poprvé. Nejednalo se o deník zcela nový, ale v podstatě šlo o nahrazení již fungujícího portálu Lidovky.cz. ty vycházely souběžně i s některými současnými deníky, které jsou stále v provozu. Třeba idnes.cz zprávy také nabízí v tiskové a elektronické podobě. Samotné aktuálně.cz označuje samo sebe jako jediný internetový magazín svého druhu, který nemá žádnou podporu klasického média. Jinými slovy lze jej najít pouze a výlučně na internetových stránkách www.aktualne.cz a nikde jinde jako tištěné médium.

Konkurence

V současnosti již ale existuje i několik dalších internetových rozcestníků, které nejsou duplikovány jinými médii, nicméně často jsou tyto deníky spíše ryze bulvárního či hobby provedení. Kupříkladu tn.cz zprávy vydává samostatně a ty se neopírají o tištěné noviny, ale přináší zprávy laděné spíše do bulvárního kabátu. Co se týká významu aktualne.cz, tak ten je vcelku velký, jelikož tento deník znají i v zahraničí a dochází k mnohým citacím přímo z něj. Ostatně za své může mluvit i to, že je mnohdy vyhledáván i díky mnohým překlepům typu aktualně c.z., jež uživatelé na internetu do vyhledávače omylem zadávají, případně také zapomínají v názvu domény uvést tečku a zadají překlepový výraz aktuálně cz.

Aktuálně.cz rubriky

Zaměříme-li se na redakční tým aktualně.cz, pak zjistíme, že je tvořen ryze novináři, a to profesionálními. Každý den je zde zveřejňováno více než 100 zpráv, které se týkají různých oblastí lidského života. Mimo články těchto novinářů ale naleznou uživatelé na www.aktualne.cz také klasickou grafiku v podobě fotografií, obrázků a grafů a též samozřejmě videa ve flash podobě. Jako šéfredaktor aktualně.cz řídí Pavel Tomášek. Zapomenout bychom neměli ani na další důležité součástí tohoto portálu, kterými jsou třeba blogy jednak profesionálních redaktorů a jednak taktéž obyčejných uživatelů, kteří tady mají možnost prezentovat svoje názory. Na rozdíl od některých ryze bulvárních webů si tady mohou zájemci zařídit i svůj vlastní email. Blesk.cz zprávy takto třeba nabízí zcela běžně. Hodně pestré jsou ale především rubriky. Ostatně stejně tak skvělé rubriky čtenářům ukazuje aktuálně centrum.cz. V první řadě je nutné upozornit zejména na zpravodajství, které tvoří prakticky hlavní součást celého deníku aktualne.centrum.cz. Zpravodajství lze rozdělit logicky na zprávy z domova a z ciziny. V hlavní sekci jsou všechny zprávy v jednom, nicméně jinak si lze rubriky na www.aktuálně.cz prohlížet bez potíží i přímo pod těmito názvy.

Hlavní rubriky

Z ostatních rubrik bychom neměli zapomenout ani na sport, který musí být jednoznačně součástí každého moderního deníku. I centrum.cz zprávy nenabízí bez sportu. Webové stránky Sport.aktualne.centrum.cz určitě nabízí aktuální informace z různých sportovních odvětví. Ze známých rubrik aktualne.centrum.cz řeší i ekonomiku. V ní jsou komentovány aktuální ekonomické kauzy, o nichž se na jiných zpravodajských webech jinde nedovíte. Ihned.cz zprávy také nabídne v zajímavé podobě, ale ekonomika tady není řešena tolik podrobně. Zajímavé jsou na www.aktuálně.cz i články v rubrice názory. Vtipné i fakticky laděné komentáře se tu výborně trefují do aktuálního dění. Komentují vlastní zprávy, které aktuálně centrum přináší. Například konkurenční web E15.cz zprávy také poskytuje, ale ne tak precizně v regionálním měřítku.

Na závěr

Portál www.aktualne.cz zprávy poskytuje včetně kulturní rubriky. Internetová adresa www.zprávy.aktuálně.cz, poukazuje na vše, co společnost baví a přivede nás čtenáře na jiné myšlenky. Celkově se aktuálně.cz věnuje i realitám a zprávám z regionů. Mít zprávy aktuálně z regionů je příjemné, jelikož ihned víte, co se děje právě u vás. Výborné jsou na aktualne.cz hlavní zprávy. Zde klidně můžete zhlédnout i rubriku, co se právě děje, která je ideální pro ty, kteří potřebují znát okamžité dění. Tento webový deník je zkrátka natolik komplexní, že uspokojí požadavky všech typů čtenářů.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: aktuálně.cz | www.aktualne.cz