aMapy.cz

Společnost Centrum službu aMapy ukončila ke dni 18.11. 2013. Pro ty z Vás, kteří si však chtějí i přesto přečíst, co služba nabízela jsme se rozhodli tento článek zachovat v původním a nezměněném stavu. Dokonalý atlas je v podstatě mapa světa. Dokonalá mapa sice sama o sobě neexistuje. Nicméně nikdo se o její vytvoření nikdy nepřestane snažit. Mapy na internetu jsou toho jasným a nezpochybnitelným důkazem. Každý z internetových portálů a vyhledávačů je má ve svém portfoliu. Mapy jsou na Seznamu, jsou tady Google mapy a v daném výčtu samozřejmě nemůže chybět ani druhý nejnavštěvovanější portál v ČR a jejich centrum.cz Mapy. Na spřízněném portálu Atlas najdeme aplikaci Atlas Mapy, přesněji amapy.cz. Z důvodu řazení do holdingové struktury je jejich správná syntaxe amapy.centrum.cz. Jaké Atlas.cz mapy vlastně jsou? Jaké mapy Atlas nabízí? Jak se s mapy.centrum.cz pracuje? Odpověď je jednoduchá a jednoznačná, ale zmíníme ji až na samém konci tohoto článku. Základem práce s mapami na amapy.centrum.cz je mapa ČR. Po zadání vyhledávaných údajů do vyhledávacího okna se na www.amapy.cz zobrazí výsledek vyhledávání a nabídne pak uživateli další seznam možností, které může díky službě aMapy.cz využít. Protože jen o mapách mapové aplikace už dávno nejsou. A Atlas mapy už taky dávno nejsou jen pomalu rolující mapy s nápisy: TADY JSOU LVI.

Uživatelské rozhraní

Základní menu na www.amapy.cz nabízí následující možnosti. Plánovač tras. Nástroje. Streetview. Objekty ((POI) místa, co by mohly zaujmout). Dopravní informace. 3D virtuální prohlídky. Nápověda. Kontakty. A taky několik základních ikon pro zrychlenou volbu jako jsou rychlý tisk mapy, zaslání nalezené mapy emailem, vytvoření odkazu mapy a taky možnost přidání firmy nebo společnosti do katalogu Atlas.cz mapy díky portálu Najisto.cz. Zrychlené volby jsou i v levé části obrazovky, kde aMapy připravily přehled největších měst České republiky. Jmenovitě to je Praha, Brno, Ostrava, Liberec, Plzeň, Olomouc.

Zajímavé funkce

A pro ještě větší uživatelský komfort jsou, na základě poznatků ze zkušenostní báze aplikace amapy.cz, zpřístupněny nejvyhledávanější místa a pamětihodnosti naší země. Je tam přichystána Atlas mapa Českého Krumlova, Českého ráje, hradu Karlštejn, Karlových Varů, Karlova mostu a Atlas mapy mnoha neméně zajímavých lokalit. Pod tímto výběrem najdeme okno s videem z připravených 3D virtuálních prohlídek turisticky lákavých a turisty nejvíce vyhledávaných zón. Například Katedrála sv. Víta, Václavské náměstí, svítání na Karlově mostě a mnohé další, které aMapy a lidí za nimi stojící přichystali.

Atlas mapy

Dalším pomocníkem pro uživatele atlas.cz mapy je TopTen nejvíce častých vyhledávaní, které uživatelé na stránkách projektu mapy Atlas zadávali. V pravém horním rohu každé zobrazené mapy si může uživatel přepnout typ zobrazení dané mapy a nastavit si ji jako leteckou mapu, turistickou mapu, může si ji odkliknout jako turistikou trasu, nebo cyklotrasu. A to ještě není ani zdaleka vše, co aplikace skupiny centrum.cz mapy nabízejí. V oddílu nazvaném Nástroje se po prokliku objeví další výčet funkcí, které může uživatel mapové aplikace použít. Patří mezi ně možnost umístění vlastního bodu na mapě, který pak Atlas mapa zobrazuje jako výchozí, když je zaslána dalšímu uživateli. Je tam i funkce vektorového měření vzdáleností, měření v m2 vytyčené plochy, možnost získání GPS souřadnic. Při práci s Objekty (POI) je pak na vybraném bodu mapy a jeho nejbližším okolí možno snadno a intuitivně zobrazit veškeré budovy či zařízení, které vyhledávajícího mohou zajímat. Na rozdíl například od Google.cz mapy jsou Atlas mapy.cz přehlednější, nejsou překotně a nepracují příliš chaoticky, jak to rády dělají některé z jiných mapových aplikací.

Výhody a nevýhody

Dalším, naopak trochu mínusovým rozdílem v neprospěch amapy.centrum.cz, je ukončení poskytování API aMapy přičemž Google Mapy API a ostatní poskytovatelé stále nabízí. Závěrem nyní lze bez jakýchkoliv předpojatostí konstatovat, že stránky www.amapy.cz i samotná aplikace aMapy.cz jsou v konkurenčním srovnání jednou z uživatelsky nejpřívětivějších mapových systémů v prostředí tuzemského internetového prostoru. Netvrdím, že to co aMapy nenajdou, to neexistuje, ale s nápisy TADY JSOU LVI se na aMapy.cz nesetkáte. Dokonalý atlas je v podstatě soubor všech map světa, a dokonalé mapy jsou také na Atlasu.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: amapy.cz | amapy.centrum.cz | www.amapy.cz | atlas mapy | atlas.cz mapy | amapy