Bing Mapy

Jedna ze služeb, kterou provozuje zdarma vyhledávač Bing, se jmenuje Bing Maps. Tuto službu rovněž vyvíjí společnost Microsoft již řadu let. Za dobu její existence se změnily mapy ve spoustě věcech k lepšímu. Avšak stále platí, že Bing Mapy zaostávají za Google maps poměrně hodně let. Pokud si tuto službu chcete spustit, tak stačí, když do Vašeho webového prohlížeče zadáte adresu http://www.bing.com/maps/. Jakmile si mapy spustíte, tak se Vám pravděpodobně zobrazí bílá mapa světa, kterou můžete různě přibližovat a oddalovat, tak jako to znáte z jiných podobných map online. Přibližovat Bing Mapy můžete snadno pomocí kolečka myší, nebo využít tlačítka, která jsou znázorněna jako "+" a "-". Mapy Bing se stále vyvíjí a nemůžete proto čekat dokonalé pokrytí leteckými snímky po celém světě. Pokud hledáte přímo nějakou lokalitu a znáte její název, tak stačí, když do kolonky vyhledávače napíšete např. Praha a automaticky Vám Bing Maps vyhledají uvedené hlavní město České Republiky.

V levém sloupci vedle mapy najdete novinky, které byly v posledních dnech aktualizovány. Většinou tam jsou vypsaná místa, kde mapy Bing převedl do 3D provedení. Toto provedení je nafocené z leteckých snímků, následně jsou na snímcích vymodelované budovy, hory, vodopády a jiné, které uvidíte trojrozměrně, jakmile si je více přiblížíte. Bing mapy 3D mají pouze malé pokrytí a proto s nimi můžete počítat pouze ve větších městech, jako jsou například New York, Londýn, Paříž a jiné velká města.

Výhody a nevýhody služby

V tomto ohledu má určitě lepší mapy Google, jelikož jeho pokrytí zahrnuje i značnou část České republiky. Věc, která by Vám mohla na Bing Maps poměrně dost vadit je to, že se mapy při přibližování a posouvání načítají poměrně pomalu a velice zdlouhavě a to obzvlášť, pokud máte pomalé datové připojení. Také Vás musíme upozornit na to, že abyste měli Bing mapy ve 3D provedení, musíte si stáhnout instalaci programu na oficiálních stránkách Microsoftu. Tyto mapy Bing také vylepšil o spolupráci s projektem OpenStreetMaps, což je něco jako obdoba mapové Wikipedie. To znamená, že lidé píšou různé komentáře a recenze na různé lokality přímo do mapy a Vy si je takto můžete kdykoliv přečíst. Pro programátory bude jistě důležité vědět, že pomocí Bing Maps API můžete začlenit tuto službu do Vašich programů, či na Vaše internetové stránky.

Bing Mapy API

Bing Maps API může mít nejrůznější využití, stačí, když si nějaké vyberete Vy sami. Pokud byste si s Bing Mapy API nevěděli rady, tak na internetu najdete mnoho textových i video návodu, jak se na API napojit. Jestliže jste z Česka a je pro Vás ze všeho nejvíce důležitá mapa ČR, tak Vám můžeme jen doporučit, abyste navštívili stránku mapy.cz, kterou provozuje společnost Seznam.cz. V této službě je sice pouze mapa Evropy a blízkého okolí, ale zato je zde vše podrobně znázorněné a vyznáte se v tom velice snadno. Samozřejmě, že funkcí, které Vám Bing mapy nabízí je mnohem více. Kromě toho, že mají Bing Mapy API rozhraní, můžete využít například street view pohled, což Vám pomůže mnohem lépe poznat oblasti, které neznáte z 3D pohledu, jakoby jste šli přímo po ulici. Bohužel však street view můžete využít jen v některých oblastech. Z Evropy to je například Paříž, některé velké města v Anglii a dále Helsinky ve Finsku. Snad všechny velké města v USA ale tuto funkci mají pokrytou, takže je to opět použitelné zejména pro lidi, kteří zde žijí.

Nemusíte však zoufat, do budoucna byste na adrese http://www.bing.com/maps/ měli najít mnohem více oblastí, které budou pokryté funkcí street view a také budou mít k dispozici i 3D modely, které nejsou pro všechna města nyní dostupné. Pokud nemáte někdy co dělat, nudíte se a rádi byste poznávali jiná místa ve světě, aniž byste museli jít z pohodlí Vašeho domova pryč, tak pro Vás budou Bing Mapy jako dělané.

Konkurenční řešení

Pokud si však nevíte rady, které mapy budete používat pro vyhledávání adres, nebo k určení trasy z bodu A do bodu B, tak Vám doporučujeme porovnat tyto Bing mapy od společnosti Microsoft s konkurencí, jako jsou například Mapy.cz od Seznamu, nebo Google Maps a sami se můžete rozhodnout, kterou z těchto online mapových aplikací budete využívat, jelikož každá z nich má své plusy i mínusy a výběr je tedy jen na Vás.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: bing mapy | bing mapy 3d | bing maps | bing maps API | bing mapy API | mapa čr | mapa evropy