Flickr.com - Sdílení fotek online

Jak už jsme se dříve zmínili, tak internetový vyhledávač Yahoo provozuje jednu zajímavou službu, kterou je Flickr. Tato služba byla spuštěna v roce 2004, kterou tehdy vlastnila ne příliš známá společnost Ludicorp. Měla nabízet možnost ukládání a sdílení fotografií. Dalo by se to přirovnat ke službě Instagram. V roce 2005 se rozhodla společnost Yahoo Flickr odkoupit. To je prvotní historie a začátky této služby, která se do silného podvědomí lidí dostává teprve až v posledních letech. Jakmile tedy yahoo.com Flickr odkoupil, tak z nějakého důvodu tuto službu nijak nevylepšoval a pouze ji nechal spuštěnou. Na trhu se tedy začaly objevovat jiné konkurenční služby, a proto se Flickr dostal do úpadku. Ovšem v roce 2008 byl spuštěn nový vzhled služby flickr.com a navíc byly přidány nové funkce a značně se zjednodušilo prostředí. Nyní si povíme, jak se tedy v současné době pracuje ve službě www.flickr.com a jak se do ní přihlásit. Přihlásit se do ní můžete jednoduše, že si na Yahoo založíte účet a poté si z nabídky vyberete službu Flickr.

Sdílení fotografií

Primárně je tato služba určená pro sdílení fotografií, ovšem vzhledem k tomu, že zde můžete nahrávat fotky v libovolné kvalitě a úložný prostor je 1 TB (více než 500 tisíc klasických fotografií), tak si to mnoho lidí oblíbilo jako jakousi foto banku. Pokud tedy jste vášnivý fotograf, tak určitě flickr.com dokonale využijete.

Nevýhodou je, že neexistuje oficiální Flickr návod v českém jazyce. To znamená, že buď musíte umět anglicky a nebo budete pročítat různé blogy, kde uživatelé nabízejí amatérský Flickr návod.

Jak Flickr.com funguje

Na hlavní straně, kterou najdete na internetové stránce www.flickr.com naleznete různé fotky uživatelů, kteří si je zde ukládají, a můžete začít jejich tvorbu jednoduše sledovat. V pravém horním rohu je kolonka, kde můžete vyhledávat veškeré dostupné Flickr photos, kterých je v současné době už několik miliard. Pokud chcete přidávat na www.flickr.com photos tak kliknete na kolonku upload a pak můžete začít nahrávat "libovolné" fotky, které máte uložené ve svém počítači. Důvod, proč jsme dali slovo libovolné do uvozovek je ten, že zde nesmíte nahrávat fotografie, které by byly do 18 let nevhodné, či by měly nějaký rasistický podtext a podobně. Flickr photos zahrnují jak profesionální, tak i amatérskou tvorbu. Ne jednoho fotografa už flickr.com proslavil a stal se úspěšným. Pokud zde budete ukládat rodinná alba a nechcete, aby tyto fotky viděli všichni uživatelé, tak si můžete nastavit, aby byly tyto www.flickr.com photos dostupné pouze pro Vás nebo pro Vaše přátelé. Jakmile tedy nahrajete na Flickr fotky, tak ke každé z nich můžete přidat nějaký popis, kde ostatním sdělíte, odkud tato fotka je, co na ní je vyobrazeno a podobně.

Velmi zajímavou inovací a zajímavou funkcí je, že můžete Flickr fotky ukládat i na mapu světa. Například budete fotit Vaše město, či Váš dům, kde bydlíte.

Ostatní funkce Flickeru

Jednoduše tyto fotky můžete označit na místě, kde byly pořízeny a lidé tak budou moct vědět, jak to u Vás vypadá. Jelikož každý fotí jinak a fotí něco jiného, tak máte možnost vstoupit do jakýchsi komunit, které jsou zde vytvořené (popřípadě můžete založit novou) a diskutovat nebo sdílet své zážitky s ostatními uživateli, kteří mají podobné smyšlení, jako Vy. Fotky nejsou jediné, co zde můžete ukládat, před několika lety také přibyla i možnost ukládat zde Vaše videa či krátké filmy, ovšem je to poměrně omezené velikostně i délkou, a proto je tato funkce pouze jako vedlejší doplněk.

Nezapomeňte, že pokud do vyhledávače zadáte flickr.cz, tak se Vám pouze zobrazí prázdná stránka, jelikož doména flickr.cz nefunguje. Proto nezapomínejte udávat místo ".cz" ".com".

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: flickr | flickr.com | flickr photos | www.flickr.com | flickr.cz | www.flickr.com photos