Google AdSense

Služba Google AdSense je především bezplatná a velmi jednoduchá profesionální služba, díky které můžou vlastníci webových stránek doslova všech různých velikostí a zaměření vydělávat peníze právě tím, že na svých webovkách umístí do zdrojového kódu reklamu od Google AdSense. Služba Google AdSense nabízí mnoho různých typů reklamy, jako je cílení na obsah webu, tzv. kontexová reklama, která zobrazuje relevantní reklamní odkazy podle zaměření a typu textu, ve kterém je umístěná. Mezi další reklamní typy patří tzv. vyhledávání, kdy umístíte políčko pro zadáním hledaného slova, nebo věty a Google Vám následně nabídne výsledek hledání, na jehož začátku budou zobrazeny placené reklamní odkazy a níže teprve výsledky hledaného slova, nebo věty. Google AdSense umí také zobrazovat grafické jednotky podle zacílení a určitý typ klíčových slov. Vyplácení z Google AdSense probíhů buď to přímo bezhotovostní platbou na Váš bankovní účet, nebo formou šeku - doporučuji využít bezhotovostní platbu, jelikož zaslání šeku je zpoplatněnu nemalou částkou.

Vyplácení provize

Pro vyplacení provize musíte v měně Euro dosáhnout minimálně hranice 70EU, pokud Váš AdSense účet byl již převeden do českého rozhraní, můžete přijímat platby včetně jejich správy v české měně Kč, hranice pro vyplácení provize pro českou měnu je striktně stanovena na částku 2000,- Kč.

Platby například na PayPal nejsou bohužel možné z důvodu nutnosti ověření vlastníka bankovního účtu. Od data 01.12.2006 je Google AdSense dostupný také i v České republice, což bylo jedním z klíčových bodů pro všechny provozovatele webových stránek v ČR. Služba Google AdSense poskytuje všem majitelům, nebo provozovatelům určitých webových stránek způsob, jak ukázat ty nejrelevantnější reklamní odkazy, nebo grafické bannery a to přímo z reklamního systému s názvem Google AdWords. Reklamí odkazy, nebo bannery se zobrazují tedy na webových stránkách jejich majitelů, nebo provozovatelů, kteří z této reklamy dostávají příslušnou provizi podle počtu prokliků a ceně za jeden proklik, tyto hodnoty jsou u každé reklamy jiné.

Google AdSense podmínky a pravidla

Při používání služby AdSense je také nutné respektovat podmínky užívání služby, které jsou striktně dané a jakékoliv jejich větší porušení může vést k zablokování Vašeho AdSense účtu. V případě blokace účtu se s tím již nedá nic dělat, nově od roku 2013 Google AdSense umožňuje takzvanou rekvalifikaci účtu, kdy můžete požádat o opětovné projednání blokace Vašeho AdSense účtu, tato možnost je dostupná pouze 1x ročně, mezitím se s Vámi Google nebude vůbec bavit a musíte čekat. Částky vyplácené ze služby AdSense jsou včetně DPH, to znamená, že z každé přijaté platby musíte odvést daň z příjmu a DPH, jinými slovy, bez živnostenského listu by jste službu správně neměli používat a k tomu je navíc nutné být na finančním úřadě přihlášen k dani DPH. Nerespektování těchto podmínek může finanční úřad poměrně tvrdě postihovat a chtít zaplatit daň i několik let zpětně. Služba AdSense je dnes nejrozšířenější partnerskou sítí a vyplácí zatím ze všech podobných služeb asi nejvyšší provize. Mezi podobné služby u nás patří například služba Sklik partner, kterou na těchto stránkách také detailně popisujeme.

MFA

Na internetu existuje spoustu stránek, které se zaměřují hlavně na to, aby zisk z jejich provozu byl cílen především na AdSense, těmto stránkám se říká MFA, neboli Made for Advert a většinou se jedná o nepříliš kvalitní weby, které mají cíl být ve vyhledávačích na prvních místech, jelikož se tak zvyšuje pravděpodobnost, že získají provizi z prokliku na reklamách, které na svém webu mají.

Registrace do AdSense

Služba AdSense je dostupná na webových stránkách google.com/adsense, kde můžete také provést registraci svého účtu jako fyzická, nebo právnická osoba v závislosti na tom, jak své stránky chcete provozovat. Každou registraci je nutné ze strany AdSense schválit, což může trvat až několik dní, dokonce týdnů a né vždy je každá registrace schválena.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: google adsense | adsense login | adsense | adsense dph