Google Analytics

Google Analytics je služba společnosti Google, kterou může využívat jakýkoliv majitel webové stránky a to zcela zdarma. Jedná se o statistickou webovou aplikaci, která Vám řekne vše o uživatelích a zařízení připojených na internetu, kteří Vaší stránku navštívili za určité období. Zjistíte, jak se uživatelé chovali, co si koupili a podobně. Díky Google Analytics můžete spravovat Váš web tak, aby byl pro potencionální zákazníky co možná nejatraktivnější a tím se mohou výrazně zlepšit Vaše zisky v podnikání. V dnešní době totiž platí, že velká část úspěchu firmy spočívá v kvalitních internetových stránkách, na kterých prezentujete Vaši službu. Nyní si řekneme jak na Google Analytics. Na začátku si musíte založit na adrese google.com/analytics účet, poté budete požádáni o zadání Vaší webové stránky. Následně si necháte vygenerovat sledovací kód do Vašeho webu a během několika dní budete mít k dispozici první výsledky.

Využití výsledků měření

Musíte si však určit, jak moc jsou pro Vás důležité statistické údaje Vašeho webu. Jestliže nemáte příliš velkou firmu nebo pracujete jako živnostník a Vaše stránka není příliš navštěvovaná, pak pro Vás nejspíše nebudou důležité pokročilé funkce aplikace Google Analytics.

Avšak základní dovednosti této služby jistě využijete. Patří mezi ně analýza obsahu Vašeho webu, kdy jednoduše zjistíte, jaké části Vaší stránky jsou nejvyužívanější a které části si naopak lidé neprohlížejí. Podle toho tedy můžete internetové stránky lépe přizpůsobovat tak, aby byly co nejzajímavější a lidé na nich trávili více času. Pokud jste samouk a máte alespoň mírně pokročilé znalosti se správou počítače, pak pro Vás jistě bude přínosná kniha Google Analytics, která sice byla vydána před několika lety, avšak hlavní podstata je v ní obsažena a příliš se nezměnila. Kromě toho můžete využít online kurz Google Analytics, kterou firma Google poskytuje zcela zdarma. Máte-li větší firmu a Vaše internetové stránky jsou hodně navštěvované, pak pro Vás bude lepší a jednodušší mít svého člověka, který pro Vás tuto práci bude dělat a ušetří Vám tak spoustu času, který by jste jinak museli věnovat tomu, aby jste se se službou naučili sami pracovat.

Školení Google Analytics

Web Analytics zjišťuje mimo jiné, z jaké země Vaši návštěvníci jsou, kolik času tam strávili a jaký webový prohlížeč používali. Také se dozvíte, na jakém místě zákazníci opustili Vaší webovou stránku a proč. Web Analytics nabízí skutečně nepřeberné množství funkcí, pro někoho jsou více a pro někoho méně užitečné. Toho, kdo se bude zabývat správou těchto informací, můžete poslat na školení Google Analytics, kde ho kvalifikovaní lidé za ne příliš dlouhou dobu spolehlivě naučí s řízením této statistické aplikace. Nyní se můžeme podívat na nevýhody této služby. Kvalitní společnosti, které nabízejí školení Google Analytics jsou povětšinou daleko v zahraničí, a také bývají poměrně nákladné, proto o tom můžete uvažovat jen v případě, že máte dostatečné finanční zdroje. V ČR se však najde také mnoho kvalitních školících programů od různých společností, tou nejznámější a nejkvalitnější u nás bude zřejmě školení od H1.cz. Výpočty, které tato online aplikace provede, jsou teoretické a mohou se tam vyskytnout mírné odchylky (nikdy nejsou stoprocentní), takže se na ně plně spoléhat nemůžete, avšak myslím, že mohu říci, že odpovídající údaje budou odpovídat minimálně na 90% zcela určitě.

Online kurzy

Online kurz Google Analytics přímo od Google může být sice zdarma, ale musíte umět anglicky, jelikož kurz není přeložen do češtiny.

Jestliže si v dnešní tržní ekonomice chcete udržet Váš podnik na důstojné úrovni, pak je jistě jen přínosem mít tyto informace kdykoliv po ruce a snažit se je co nejlépe využít k Vašemu prospěchu. Více informací naleznete na webových stránkách google.com/analytics, kde si můžete jednak založit výše zmíněný účet, ale také si můžete přečíst podrobnější informace, co dále vše služba nabízí.