Google Android

Google Android je operační systém, který v dnešní době využívají zejména mobilní zařízení a tablety. Tento operační systém je v současné době jeden z nejvyužívanějších a vypadá to do budoucna, že se jen tak využívat nepřestane. Operační systém se neustále vyvíjí a vznikají neustále nové verze, které vždy koncovým uživatelům přinášejí nějakou změnu a různé vymoženosti oproti konkurenčním systémům, jako je například Windows Mobile, nebo iOS od společnosti Apple. Pokud se podíváme na historii systému, tak systém Android byla původně firma s názvem Android Inc., která vznikla v roce 2003. Zde začínaly naprosté počátky operačního systému. V roce 2005 firma Google odkoupila firmu Android a začala operační systém propagovat pod novým oficiálním názvem Google Android. Díky investicím do vývoje tohoto operačního systému zaznamenala v posledních letech opravdový rozkvět. Google Android využívá téměř většina chytrých telefonů od různých výrobců, mezi které patří například Samsung nebo HTC, výjimkou nejsou ani zařízení, jako navigace, nebo PDA. Operační systém Google Android se u různých značek mobilních zařízení liší.

Je to dáno tím, že každá firma si tento operační systém upravuje podle sebe a díky tomu se od sebe nějak mohou diferencovat. Základní parametry však mají všechny Androidy stejné. Operační systém Android má v sobě všechny základní věci, jako je budík, kalkulačka, internetový vyhledávač, přehrává hudbu, filmy, hry a jiné základní funkce, které v chytrém mobilním zařízení nesmí chybět.

Google Play

Ať máte chytrý telefon s Androidem od jakéhokoliv výrobce, tak máte přístup ke Google Play Android, který je v systému již předem nainstalován a po připojení k internetu se automaticky aktualizuje, aktualizace probíhají přibližně 1x za dva měsíce v závislosti na tom, kolik úprav vývojáři zavedou a jak důležité pro operační systém budou. Google Play Android je vlastně internetová stránka, kde najdete téměř veškeré aplikace, které kdy byly na tento operační systém vytvořeny.

Co vše nabízí Google Android Market

Také existuje aplikace Google Android market, kde aplikace stáhnete do mobilního telefonu bez nutnosti připojení na počítač, či notebook. Jediné co budete potřebovat je připojení k internetu pomocí Wi-Fi, nebo internet od vašeho mobilního operátora. V Google Android market máte vše přehledně seřazené do mnoha kategorií. Google Play Android market Vám proto nabídne opravdovou svodu a dostupnost ať jste kdekoliv. Velké plus také patří tomu, že nemusíte mít Google účet Android, který například u systému Windows mobile mít musíte. Nicméně pokud si tento účet založíte, tak Vám to skutečně hodně usnadní práci s mobilním telefonem. Samozřejmostí je také internetový prohlížeč Google Chrome pro Android, který se vyznačuje svou rychlostí, velkou kompatibilitou a je zcela zdarma! Zejména mladší ročníky lidí mají v oblibě Android hry, kterých existuje celá řada. Nejčastěji je využijete, když někam cestujete a nemáte co dělat. Na stránce Google Play najdete i hry na Android zdarma, které jsou často kvalitou srovnatelné s těmi placenými a zabaví Vás na dlouhé hodiny. Android aplikace Vám mohou ušetřit mnoho času a peněz. Můžete si například přečíst noviny, nebo se podívat jaké bude počasí.

Pokud máte přístup k internetu, tak můžete volat zadarmo například pomocí programu Skype (u modernějších chytrých telefonu jsou dostupné dokonce video hovory), nebo stále více oblíbené aplikaci Viber, dále se můžete také připojit na Váš Facebook účet pomocí aplikace Facebook Messenger. Android aplikace zdarma najdete také i na jiných stránkách, vždy však buďte ostražití, aby se Vám do Vašeho zařízení nedostali nějaké viry, které by mohly operační systém poškodit. Nejbezpečnější Android aplikace zdarma ke stažení tedy najdete pouze u autorizovaných prodejců.

Výhody a nevýhody Androidu

V posledních letech se hodně vyvíjela navigace pro Android, která je dnes skutečně na vysoké úrovni. Existují různé navigace, které nabízejí různou kvalitu komfortu. Některé jsou placené, jiné jsou zase zcela zdarma. Cestování s těmito navigacemi je zejména po Evropě velmi kvalitní, jelikož jsou mapy neustále aktualizovány. Nejpoužívanější navigace je aplikace s názvem Google Mapy pro Android. Možnou nevýhodou je, že starším ročníkům může připadat telefon s Androidem velice obtížný. Hlavní nevýhodou však je to, že se Vám velmi rychle vybije baterie v mobilním telefonu, a tudíž musíte mít neustále nabíječku při sobě.

Proto vývojáři pracují na tom, aby se snížila spotřeba baterie, do budoucna to vypadá opravdu slibně, jelikož jsou aplikace neustále vylepšovány a jejich spotřeba baterie v zařízeních se neustále optimalizuje. Nechme se tedy překvapit, co nám do budoucna Google Android nabídne a v čem se ještě zlepší. Chytré mobilní telefony, nebo tablety, které v dnešní době koupíte za několik tisíc s tímto operačním systémem jistě stojí zato.