Internetový prohlížeč Google Chrome

V dnešní době již zcela každý minimálně slyšel o webovém prohlížeči nové generace s názvem Google Chrome (čteme Chrom). Jak už lze z názvu vyčíst, jedná se o aplikaci, kterou vyvíjí společnost Google, která díky svému vysokém postavení na trhu tento produkt může velmi efektivně a doslova globálně propagovat, důvod je jednoduchý, Google vyhledávač je jeden z nejpoužívanějších vyhledávačů na světe, tak proč by nebyl důvod k této službě přidat také vlastní webový prohlížeč pro větší kompatibilitu a propojení všech svých služeb na jednom místě. Samotný prohlížeč Chrome (Chrom) je postaven na zcela otevřeném tzv. "renderovacím" jádru pod názvem WebKit. Jednou z velmi lákavých vlastností je také možnost přejít do takzvaného anonymního režimu (Anonymous mode), což pro uživatele ve výsledku znamená, že po webové relaci se v tomto anonymním režimu zcela smaže veškerá historie navštívených a prohlížených stránek, dále také veškeré soubory cookie a to včetně historie webového vyhledávání.

Instalace

Samotná instalace Google Chrome je velmi jednoduchá, prohlížeč si jednoduše vyhledáte na těchto stránkách pomocí vyhledávání, které je umístěno v pravé horní části těchto stránek, nejlepší kombinací bude Google Chrome download a hned na první pozici výsledku naleznete oficiální odkaz, kde si můžete stáhnout Google Chrome zdarma. Druhou variantou je, že využijete odkaz ve druhé sekci této stránky, kde je k dispozici odkaz na Google Chrom download přímo ze stránek jeho tvůrce. Samotnou instalaci popisujeme v další kapitole níže. Co se týče historie vývoje aplikace "Chrom" velký pokrok byla první velice stabilní verze aplikace pod označením 4.0.249.78, která přinesla všem uživatelům výrazně rychlejší zpracování samotného kódu JavaScriptu a především také urychlila renderování webového obsahu, což předchozí starší verze vůbec neumožňovala.

Hodnocení a budoucnost Chromu

Pro zajímavost, v testu Acid3 verze Google Chrome 4 dosáhl dokonce nejvyššího hodnocení v poměru 100 ze 100 bodů na základě kterého prohlížeč Google Chrom raketově vyskočil mezi TOP nejlepší světové prohlížeče, jako jsou například Mozilla Firefox, Internet Explorer (IE), Opera a jiné. V takzvané desktopové verzi (verze aplikace pro osobní PC) nabízí Chrome (čteme Chrom) jen pouze standardní funkce. Úplně jako první a zcela oficiální beta verze (druhá fáze testování) prohlížeče Google Chrome, která byla určená pouze pro OS Microsoft Windows byla uvolněna druhého září (02.09) v roce 2008 a to hned v balíku s hojným počtem 43 jazyků a to včetně češtiny. Jako první již oficiální verze pro všechny uživatele byla aplikace uvolněna dne jedenáctého prosince roku 2008.

Google Chrome ke stažení zdarma

Prohlížeč byl, je a věříme, že vždy bude ke stažení zdarma, nevidíme důvod, proč by jej Google zpoplatnil, ostatní prohlížeče jsou také zdarma a nepamatuji si žádný, za který by museli uživatelé platit, výjimkou by ovšem mohla být nějaká profi verze pro developerské společnosti, ale to je velice nepravděpodobné. Aktuálně je k dispozici verze pro vývojáře, která je distribuována pod názvem Google Chrome Beta, jedná se vždy o verzi výš, než je oficiálně nabízená a obsahuje nové funkce, které lze touto cestou pomáhat vylepšovat a testovat nová rozšíření a jiné změny v jádru programu. Pro mobilní komunitu je k dispozici Google Chrome Android, který je určen pro chytré telefony s operačním systémem Android, kde lze prohlížeč také používat. Chrome pro Android je zatím vydáván pouze s omezenými funkcemi, do budoucna budou jednotlivé funkce přibývat. Prohlížeč umožňuje také změnu nastavení vzhledu, pro tento účel jsou vydávány specifické Google Chrome motivy, které lze prohlížet v reálném čase pod volbou Nastavení -> Chrome motivy. Prohlížeč je dostupný jednak pro 32 bit operační systémy a také nově pro 64 bit, pro operační systém Windows 8 je dokonce dostupná speciálně upravená verze pro tento OS, která počítá s dotykovými displeji.

Chrome pro Mac? Žádný problém!

Vzhledem k rozšíření operačního systému iOS od společnosti Apple, je také prohlížeč vydáván pro zařízení s operačním systémem MAC OSX a to včetně výše uvedeného operačního systému iOS, který využívají mobilní telefony iPhone a velmi známé a rozšířené tablety iPad, které taktéž vyrábí společnost Apple.