Google Drive

Google Drive je online datové úložiště, které nám umožňuje snadno a zdarma ukládat jakékoliv soubory na úložný prostor, který je následně snadno dostupný ze sítě internet, jinými slovy, jesná se o prostor v cloudu. Přihlásit nebo založit nový účet můžete na internetové stránce drive.google.com. První verze byla k dispozici v roce 2012, což je poměrně nedávno a to je také důvod, že o užitečnosti této služby ví poměrně málo lidí. V českém překladu se tato služba jmenuje Google Disk. Úložný prostor, který je zdarma má základní velikost 5 GB, což není moc, ale pokud ukládáte pouze dokumenty a drobné soubory, tak se to zde bez problému vleze. Pokud by Vám však úložný Disk Google nestačil, můžete si ho rozšířit až na 16 TB (16 000 GB). Jak už bylo výše zmíněno, tato služba slouží k tomu, abyste mohli nahrávat soubory jakéhokoliv formátu a v podstatě o jakékoliv velikosti. Ukládání souborů může probíhat buď přímo v prohlížeči (pro rychlejší chod je doporučeno používat prohlížeč Google Chrome) a nebo si můžete stáhnout program Google Drive, který Vám po instalaci vytvoří složku na Vašem pevném disku (určíte si, kde se bude nacházet) a do ní můžete následně bez jakéhokoliv omezení přetahovat soubory, které se následně budou ukládat na internetové úložiště.

Účel služby

Tento program v podstatě slouží pro urychlení nahrávání souborů a větší komfort. Díky tomu, že budete mít důležité soubory uložené na službě Google Disk, Vás už nemůže překvapit, kdybyste přišli o data, která máte na pevném disku v počítači. K veškerým souborům z Disk Google máte přístup z jakéhokoliv počítače, notebooku nebo dokonce mobilu či tabletu. Stačí se pouze přihlásit na Váš Google účet. Dokonce k mnoha typům souborů (ať už jde o dokumenty, prezentace, fotky nebo videa) nemusíte mít nainstalovány některé programy či pluginy, abyste je mohli zobrazit či spustit. Podporované soubory tedy spouštíte přímo v prohlížeči, jinými slovy, budou Vám k dispozici vždy, pokud budete mít přístup na internetové připojení.

Funkce služby Google Drive

Další významnou funkcí Google Drive je možnost vytvářet online Google dokumenty, tabulky nebo prezentace. Je to vlastně obdoba Microsoft Word, Excel a Powerpoint, navíc je to zcela zdarma a nemusíte nic instalovat. Tyto dokumenty a ostatní soubory můžete sdílet, s kýmkoliv budete chtít. Můžete to sdílet například pomocí Google+ nebo jednoduše pošlete určené osobě odkaz, kdy po jeho kliknutí nastane stahováni Vámi vybraného souboru do počítače určené osoby. Po přihlášení na drive.google.com najdete přehledně seřazeny veškeré soubory, které jste si zde uložili a můžete je jakkoliv seřazovat, mazat upravovat a podobně. Nevíte-li si s něčím rady, pak můžete využít Google Drive návod, kterých najdete například na portálu Google YouTube velké množství. Také si můžete zvolit Google Disk nápovědu, kde jsou vysvětleny a popsány veškeré základní funkce, včetně toho, jak se v této službě lépe orientovat. Na závěr stojí za zmínku možnost vytvoření Google Disk účtu pro Vaši společnost, do kterého budou mít přístup Vaší zaměstnanci a mohou současně pracovat na různých projektech, snadno posílat a ukládat dokumenty, ke kterým budou mít všichni přístup.

Nastavení oprávnění

Přístupy do jednotlivých složek, dokumentů a ostatních souborů se u této služby dají samozřejmě předem nastavit, to znamená, že u každého souboru, nebo služky si můžete určit kdo k těmto souborům může mít přístup a kdo naopak soubory nemůže vůbec zobrazit. Zajímavostí u této služby také je, že můžete také pracovat v režimu offline, který můžete využít v případě výpadku internetového spojení. Na mnoha webových stránkách najdete i podrobný Google Drive návod, který popisuje jak základní, tak i pokročilé funkce této služby, doporučujeme však využít oficiální nápovědu, kterou najdete přímo v rozhraní aplikace Google Drive.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: google drive | google disk | disk google | drive.google.com | google drive návod