Google Earth

Google Earth je aplikace společnosti Google, která nám umožňuje poznat jakoukoli část zeměkoule, aniž bychom museli někde jezdit. Je to vlastně virtuální glóbus, na kterém najdete jakákoliv místa, která si můžete různě přibližovat nebo oddalovat. Dříve se Google Earth jmenoval Earth Viewer, kterou vytvořila společnost Keyhole, avšak později byla odkoupena portálem Google, který ji tedy vlastní dodnes. Tato aplikace je tvořená nesčetnými snímky ze satelitů, které neustále fotí zeměkouli, a tudíž se mapy stále aktualizují a vylepšují tak, aby byly co nejvěrohodnější. Jak tuto aplikaci získat? Google Earth ke stažení zdarma najdete na internetových stránkách Google. Jakmile si jí stáhnete a nainstalujete, spustí se Vám program, kdy v jeho středu uvidíte zeměkouli, se kterou si už děláte, co chcete. Mezi základní funkce patří bezesporu vyhledávání míst a tras v jakékoliv části Země. Můžete se například podívat, jak vypadají stavby a příroda na jiných kontinentech, můžete si prohlížet a potápět se v oceánech. Jestliže budete hledat nějaké přírodní parky, rezervace a památky, pak si k nim můžete také přečíst popis těchto míst, jelikož Google Earth využívá články z Wikipedie. Také zde můžete najít kontakt na různé firmy, restaurace nebo nějaké kluby a pohodlně zjistit jaká je otevírací doba, kde se přesně nachází a tak dále.

Funkce Google Earth

V posledních letech byla tato aplikace rozšířená o možnost Street view, což Vám umožní vidět jednotlivá místa na silničních komunikacích přímo z lidského pohledu. Google Earth ke stažení zdarma se neustále vyvíjí, v současné době je už mnoho měst a parků předěláno do trojrozměrného obrazu (různé stavby vidíte vystouplé z mapy ve 3D). Můžete tak třeba vidět slavné mrakodrapy New Yorku v celé jeho kráse a kochat se pohledem na ně. Jedna ze zajímavých funkcí je letecký simulátor, kdy si můžete naplánovat trasu například z Prahy do Varšavy a díváte se na svět, jako byste v tom letadle byli doopravdy. Při pohledu na starší verze, jako je například Google Earth 2012, kde aktualizace z tohoto roku nám přinesla vylepšené vyhledáváni tras pro pěší a cyklistickou turistiku, vyšší kvalita a přesnost těchto tras, dále vylepšené vykreslování snímku a vylepšený výkon s 3D budovami. Navíc byly také odstraněny některé chyby.

Aktuální verze Google Earth 2014, kde ve verzi z tohoto roku se především zvýšil výkon a rychlost načítáni dat a také nějaké drobné změny v uživatelských funkcích. Mimo to byly k prohlídkám přidány popisky z Wikipedie, což je jistě zajímavý a velmi přínosný nápad. Stáhnout Google Earth můžete také ve verzi Pro nebo Enterprise, ty nabízí speciální funkce, které jsou potřebné zejména pro firemní účely. Cena Google Earth Pro je asi přibližně 400 dolarů, což je pro normálního uživatele celkem dost vysoká částka. Současná verze Google Earth 2014 nabízí nepřeberné množství funkcí, které jistě stojí zato. Jsou poměrně snadno ovladatelné, takže zážitky z prohlížení jsou mnohem lepší, než tomu bylo v počátcích vývoje celé aplikace. Následující verzi pro rok 2015 čeká jistě také mnoho dalších zlepšení a kdo ví, možná ve verzi Google Earth 2016 se budeme moci procházet po ulicích, jako v hraném filmu, nechme se překvapit.

Google Earth ke stažení zdarma

Mapy Google Earth jsou skutečně velice propracované a pravidelně focené, proto už nyní existuje jedna funkce, ve které se můžete podívat na Zem, jak vypadala přibližně v roce 2005 a jak dnes. Můžete tak sledovat, jak se na jednotlivých územích měnila infrastruktura. Pravdou je, že tato funkce bude výrazně zajímavější až za několik desítek let. Mezi další zajímavost patří také možnost přepnutí z lokace Země na lokaci Mars, Měsíc a oblohu. Tato možnost je dostupná díky spolupráci s NASA, která postupně zpřístupňuje snímky z těchto míst. Google Earth ke stažení zdarma najdete i na jiných portálech jako třeba slunečnice.cz, většinou však ve starších verzích, aktuální verze je vždy dostupná na adrese earth.google.com. Google Maps a Google Earth jsou odlišné hlavně v tom, že Maps jsou určeny zejména k hledání cestovních tras a Earth je určen spíše k prozkoumávání světa z pohodlí Vašeho domova. Někomu se možná nebude chtít stahovat a instalovat tuto aplikaci. Pravdou je, že Google Earth download není nutný. Můžete si jej spustit ve Vašem prohlížeči, stačí si pouze aktivovat k tomu určený plugin a je to vyřešeno. Ovšem pokud se proto rozhodnete, tak to má mnoho nevýhod. Zejména to, že prohlížení není tak svižné, kvalita map je mnohem nižší a většina funkcí zde nefunguje. Google Earth Online je výborný nástroj na to, abyste si trochu vyzkoušeli a podívali se, co Vám nabízí a pak se rozhodli, zda si jej stáhnete v plné verzi do svého počítače.

Budoucnost aplikace

Skvělé na této aplikace je, že je to naprosto originální projekt, který moc velkou konkurenci nemá. Mnoho miliónů lidí jej využívá pravidelně, to je ostatně také důvod, proč společnost Google investuje nemalé množství peněz do jeho rozvoje a vylepšování. Google Earth download najdete také na internetové stránce http://www.google.com/earth/index.html. Nechme se tedy překvapit, co nám nabídne budoucí verze Google Earth 2015 za upgrady a vylepšení, rozhodně je na co se těšit a dovolím si také odhadnout, že Google Earth 2016 bude ještě lepší, než předchozí verze i když je to poměrně dlouhodobá předpověď, stojím si za ní, stejně jako jistě také i ostatní fanoušci této skvělé aplikace.