Google Glass

V tomto článku si povíme něco o tom, co je to Google Glass, jelikož je pravděpodobné, že se s tímto termínem budete setkávat čím dál častěji. Google Glass je vlastně počítač ve tvaru brýlí s náhlavním displejem. Brýle Google Glass si tedy nasadíte, jako obyčejné brýle, ovšem v oblasti pravého sklíčka máte mini displej, který Vám zobrazuje informace, které chcete vidět. Projekt Google Glass vyvíjí a financuje společnost Google. Tyto brýle Google poprvé představil už v roce 2012 na sociální síti Google Plus. Vývoj tohoto zařízení však probíhá již několik let. Toto zařízení by mělo být v konečném stádiu plnohodnotným smartphonem. V tomto zařízení se nachází dvou jádrový procesor, 1 GB RAM, grafický čip, 10 GB volného místa, a také je zde i digitální kamera. Operační systém je samozřejmě Android. Brýle Google Glass mají velké množství funkcí a aplikací, kterých neustále přibývá. Tyto chytré brýle Google naprogramoval tak, aby se ovládaly pomocí hlasových příkazů, které snímá zabudovaný mikrofon. Pokud chcete zadat příkaz, musíte začít tím, že řeknete "ok glass", čímž se tyto brýle aktivují a následně říkáte Váš příkaz. Věcí, které můžete po tomto zařízení chtít je celá řada. Například Vám může říct aktuální čas, stav počasí, najít Vám nejbližší cestu do obchodu a jiné.

Ovládání Google brýlí

Ovládat se tyto brýle dají také pomocí dotykových čidel, které jsou na vrchní straně rámu. Rychlost zobrazování Google Glass displeje na Vaše příkazy je skutečně vysoká. Můžete také natáčet HD videa a pořizovat fotografie ve vysokém rozlišení. Projektor Google Glass Vám poté tyto fotografie ukáže a Vy je následně můžete sdílet na sociálních sítích, uložit je a nebo smazat. Brýle obsahují bezdrátové sítě jako je Wifi, Bluetooth, G3 a G4 síť, díky čemuž máte dostupné opravdu velmi rychlé připojení k internetu. Tyto obrázky Google brýle umí i upravovat díky různým aplikacím, které jsou zaměřené na úpravu fotek.

Google brýle a cena soukromí

Kvalitní obrázky Google Glass snímá díky 5 MPX fotoaparátu. Brýle Google vytvořil tak, aby byla možnost napojit se na Váš mobilní telefon, takže si v nich můžete zobrazovat i příchozí zprávy. Displej Google Glass má rozlišení 640x360 pixelů, díky čemuž můžete pořádat i kvalitní Hangouty s Vašimi přáteli, zatímco Vy budete kdekoliv na cestách. Displej Google Glass byl také vylepšen o tmavou fólii, díky čemuž je lépe viditelný na slunci. V původních verzích jsou tyto Google brýle bez jakýchkoliv sklíček (tedy pouze rám s displejem), ovšem dnes mohou mít i sluneční sklíčka, která se dají snadno sundat. Do budoucna by měla také být možnost přidat i dioptrická skla, takže lidé trpící oční vadou nebudou muset nosit kontaktní čočky, aby mohli toto zařízení používat. Google Glass projekce může trvat i několik hodin, díky dost objemné baterii, je pohotovostní doba srovnatelná s mobilními telefony. Ukázky z Google Glass projekce jsou na internetu ve velkém množství, například na stránce http://www.google.com/glass/start/ v kategorii "How it feels". Asi Vás jistě zajímá jedna otázka a sice, jak získat tyto Google brýle, popřípadě, zda-li již jsou v prodeji. Google Glass cena je oficiálně okolo 1500 USD (30 tisíc korun), ovšem tyto brýle zatím může získat pouze omezené množství lidí. Většinou to jsou lidé, kteří se nějak podílejí na jejím vývoji. Na stránce http://www.google.com/glass/start/ kliknete na "how to get one".

Zde zadáte Vaše jméno, v jakém státě bydlíte a důvod, proč chcete Google brýle získat. Google Glass cena však bude v budoucnu výrazně nižší. Podle oficiálních prohlášení, by měly stát v brzkých letech asi tak, jako smartphony. Tyto brýle Google stále vylepšuje, pravidelný update je zpravidla jednou za měsíc. Na závěr si ještě řekneme něco o velmi důležitém tématu, kterým je Google Glass soukromí. Mnoho lidí se obává toho, že se díky těmto brýlím budou pořizovat fotografie, aniž by o tom věděli náhodní kolemjdoucí nebo se také někteří bojí, že lidé časem velmi zlenivějí a nebudou schopni bez těchto zařízení normálně fungovat.

Ochrana soukromí

Téma Google Glass soukromí je také velkou brzdou proto, aby byly vytvořené některé zajímavé aplikace, jako je například aplikace na rozpoznávání obličejů, kterou Google nedávno zrušil. Do budoucna se budou Google brýle neustále zlepšovat jednak z pohledu použitého hardwaru, tak také dostupných aplikací. Investice do vývoje tohoto produktu byla ze strany Google velmi vysoká, neočekáváme proto, že by se projekt zastavil, ale naopak bude se neustále posouvat dále co se týče kvality i dostupnosti pro všechny, kdo o brýle bude mít zájem.