Google Latitude

Online služba Latitude byla bohužel k datu 09.08.2013 zrušena, avšak pro ty, kteří by si chtěli přečíst o tom, co vše služba nabízela a jaké možnosti přinesla jsme se rozhodli tento článek zachovat v původním znění. Google Latitude je funkce, kterou nabízí Google mapy. Tato funkce je určená zejména pro chytré telefony a nebo zařízení jako jsou tablety, které mají GPS. Základní věcí, kterou tato funkce umí je, že můžete snadno sdílet Vaši polohu s ostatními přáteli, které máte na svém Google účtu. Nutností tedy je, aby Váš telefon měl GPS navigaci, protože s její pomocí tento program funguje. Práce s Google Latitude je velice jednoduchá a zvládne ji takřka každý. Za tuto funkci samozřejmě neplatíte nic. Účel této funkce je, abyste si zadali Vaší polohu, kde se aktuálně nacházíte a poté umožnili Vašim přátelům, aby ji viděli. Vše si můžete pohodlně vyhledat na internetových stránkách latitude.google.com, kde můžete mimo jiné najít kontakt na podporu v případě jakýchkoliv problému spojenou s touto funkcí. Využití Google Latitude může být ku příkladu, když jste v nějakém městě, které příliš dobře neznáte a chcete, aby Vás mohli Váš přítel či kamarád najít, zatímco Vy sedíte v nějaké kavárně, kde na něj čekáte. Dále to může sloužit k tomu, abyste věděli, kde všude jste byli, jelikož se tato místa ukládají a Vy nebo Vaší přátelé si pak snadno prohlédnete, která místa jste navštívili a kdy.

Bezpečnost

Pokud patříte k těm, kteří se bojí o své soukromí, tak si můžete vybrat, zda chcete Vaši polohu udávat pouze na úroveň města a nebo nejlepší možnou polohu, která bude mít velmi malou odchylku. Můžete si také nastavit, zda bude Google Latitude Android udávat Vaše polohy automaticky nebo si je budete udávat ručně, popřípadě tuto funkci můžete deaktivovat a smazat historii navštívených míst. Osoby, které uvidí Vaši polohu, si můžete vybírat jednotlivě, takže by se k Vašim informacím neměl dostat někdo nežádaný. Google Latitude download v podstatě není nutný, pokud již máte ve Vašem mobilu či tabletu nainstalované Google mapy novějších verzí. Lidem, kterým jste dříve povolili přístup k této funkci, můžete také snadno přístup odebrat.

Co vše Google Latitude umí?

Ve Vašem mobilu také budete moct vidět i Vaše přátelé, kteří tuto funkci využívají, uvidíte například, jak daleko jsou od Vás aktuálně vzdálení a kdy byla naposledy jejich poloha aktualizovaná. Největší podporu má verze Google Latitude Android, což je v celku logické, vzhledem k tomu, že Google vlastní jak Android, tak Latitude. Na druhou stranu je tato funkce plně využitelná i u jiných operačních systému, jako třeba pro Google Latitude iPhone, což jsou mobilní telefony od společnosti Apple, které dnes vlastní nesčetné množství lidí, či případně také Windows Phone, kde je služba Latitude také dostupná. Také jistě stojí za zmínku to, že Vaše polohy můžete sdílet i na různých webových stránkách, či programech díky propojení s Google Latitude API. Nutno však podotknout, že toto je spíše věc pro lidi, kteří se touto problematikou zabývají více. Běžný uživatel se tak nemusí starat, co to vlastně Google Latitude API je. Taková malá zajímavost na závěr je, že ke každé přidané poloze, kde jste byli, můžete napsat nějaký text, jako například, proč jste zde byli, za jakým účelem a podobně. Na oficiální webové adrese latitude.google.com se můžete přihlásit i na stolním PC a vidět kde se nachází aktuálně Vaši přátelé.

Možnosti určování polohy

Polohu lze v Latitude také určit pomocí datového připojení, avšak to není nikdy tak přesné, jako pomocí GPS, to znamená, že datové připojení určí Vaši polohu v okruhu několika kilometrů, případně na úrovni měst. Pokud jste noví uživatelé těchto služeb a ještě v tom nejste zběhlí, pak všechny tyto aplikace stáhnete na Google Play. Google Latitude download není samostatný, protože je obsažen v Google mapách.