Google Mapy

Služba Mapy Google (Google Maps) je velmi známá, rozšířená a rozsáhlá internetová mapová online aplikace a zároveň technologie, která je především poskytována zdarma, to znamená, že ji lze výhradně používat pro nekomerční účely a která doslova pohání mnoho jiných mapových aplikací a služeb, jakou jsou například Google Ride Finder, nebo také Google Transit a dále také samotné mapy, které jsou vložené na webových stránky třetích stran (zákazníci) za využití rozhraní s názvem Google Maps API. Jednou mezi hlavní funkce a vlastně původní záměr této aplikace je služba Google Mapy satelitní pohled, která patří mezi doslova nejžádanější webovou online službu v této oblasti vůbec a to z toho důvodu, že Google Mapy umožňují opravdu velmi detailní satelitní pohled, který je snímán satelity a můžete tak doslova a do písmene prozkoumat ze satelitního pohledu vše co Vás jen napadne, to znamená například Vaše auto, střechu domu, nebo ulici ve které žijete, nebo jste žili. Služba Google Mapy dále také nabízí velice detailní vektorové mapy ulic, nebo umí také plánovač cest pro automobily, nebo pro cestování pěšky, případně obsahuje také veřejnou hromadnou dopravou ve stovkách zemích na celém světě.

Služba Google Mapy využívá tzv. Mercatorovo zobrazení, to znamená, že nemohou například zobrazit všechny oblasti kolem pólů na naší zemi. Google mapa ČR je dostupná pro celé území včetně Slovenska a okolních států, resp. celé Evropy.

Google Earth

Velice obdobná služba je také s názvem Google Earth, jedná se o samostatný software pro operační systémy iOS, Mac OS X, Linux, SymbianOS a Microsoft Windows. Pomocí této služby si SW nainstalujete na PC a máte k dispozici 3D zobrazení celé zeměkoule, která obsahuje detailní satelitní snímky ze satelitů, které jsou aktualizovány každých 24h.

Díky této službě můžete například vidět různé přírodní katastrofy, které se v dané období přihodí, jako je například pozorování sopek na Havajských ostrovech, nebo také výsledek zpustošeného pobřeží po příchodu tsunami, možnosti využití je opravdu velké množství.

Funkce služby Google Mapy

Aplikace umožňuje využívat také službu Google Mapy 3D virtuální prohlídka, která Vám automaticky zeměkouli natočí podle Vámi zadaných lokalit GPS a mnoho dalších zajímavých funkcí nejen pro domácí zábavu, ale také ji lze využít při školních projektech, nebo zjištění aktuální polohy lodí a jiných dynamicky se pohybujících objektů. Jednou z užitečných funkcí aplikace Google Mapy je funkce "Moje místa", která Vám umožní na mapě vyznačit Vaše oblíbené místa, které jste navštívili, nebo je v budoucnu ještě navštívíte. Tyto oblíbené položky lze řadit dle nejrůznějších kategorií a to od času návštěvy až po četnost návštěv celkem. Oblíbené místa pak lze kombinovat například se službou Google Latitude, díky které lze zobrazovat polohu Vašich přátel a toto vše dále kombinovat s Google+, který Vám zobrazí u kterého oblíbeného místa se Vaši kamarádi zrovna nachází, možností je opravdu spoustu a další stále přicházejí.

Trasování a rozsah pokrytí země

Další a tou nejdůležitější službou je možnost trasování z bodu A do bodu B, kde si můžete najít nejkratší, nebo nejrychlejší trasu pro automobil, nebo pro pěší cesty, tyto trasy lze následně ukládat a lze si takto vytvořit zajímavý pohled na to, kudy jste to vlastně cestovali, ideální je uvedené využít při cestování do zahraničí, když se pak na trasy zpětně podíváte, je to prostě nádhera. Výjimkou není ani možnost využití GPS, díky které Vás mapy v mobilním telefonu vždy navedou na správnou lokaci. Pro Google Mapy Česká Republika je od roku 2011 k dispozici také 3D procházení hlavního města Prahy, služba se nazývá Google Street View a je dostupná jen pro vybrané země, jejich počet však každým rokem neustále narůstá a služba se tak rozšiřuje do celého světa.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: google mapy | mapy google.cz | mapy.cz a google mapy | google mapy 3d