Google Obrázky

Služba Google obrázky (Google Images) umí samostatně vyhledávat obrázky a to jednak podle jejich uvedených samotných popisků, které se nachází v kódu pod označením atributů alt="popis" a title="popis", nebo také podle názvu, či textu, který obsahují a který je na webové stránce umístěn poblíž samotného obrázku. Tato velmi známá služba od společnosti Google Inc se propaguje pod oficiálním názvem Google obrázky (Google Images ). Služba Google obrázky uchovává jednak samotné zmenšeniny indexovaných fotek, obrázků a jiných kreativit, což této službě od Google snadno umožní při samotném vyhledávání nabídnout velmi relevantní náhledy u všech vyhledaných obrázků, nebo fotek a pod. Ve službě Google obrázky lze přímo samotné vyhledávání omezit na danou velikost obrázku, nebo fotek, typ obrázku (pozadí, tváře, fotografie, klipart, nebo kresby) a také nyní nově podle samotných barevných provedení obrázků (volby jsou - libovolná barva, zcela plné barvy, obyčejná černobílá nebo také 12 dalších barev dle výběru).

Služba Google obrázky (Google Images) se řadí mezi TOP vyhledávače obrázků, fotek a jiných grafických formátů vůbec, pomocí specifických tvarů vyhledávacího dotazu můžeme docílit například vyhledávání obrázků, nebo dokonce animací pouze v určitém formátu, velikosti, nebo dokonce stáří, které si zvolíme.

Cena a možnosti vyhledávání

Co je však na službě Google obrázky to nejdůležitější, je to, že tato služba vždy byla, je a věříme, že bude i do budoucna vždy bude zadarmo! Službu Google obrázky (Google Images) najdete na oficiálním webu na tomto odkaze. Vyhledávání mezi obrázky je možné také podle velikosti, nebo obsažených barev, detailní popis nástrojů uvedeme v článku níže.

Funkce Google Images

Jak jsme již uvedli výše, u veškerých vyhledaných obrázků lze také nastavit různé zobrazení velikosti obrázku. Na obrázek můžete najet kurzorem Vaší myši a tímto lze obrázek, nebo fotku o něco málo zvětšit a zobrazit tak samotný popis obrázku, nebo internetovou (webovou) adresu obrázku, velikost obrázku. V roce 2006 společnost Google zprovoznila revoluční webovou službu pod názvem Google Image Labeler, která umožňuje uživatelům anotovat obrázky ze samotného indexu služby Google obrázky formou takzvané interaktivní hry. Na této službě je revoluční právě to, že umí vyhledávat obrázky, nebo fotky také podle textu, který obrázek obsahuje, vytvoříme-li si například v obyčejném malování obrázek s nápisem "AHOJ" a necháme jej umístit na web, google jej po nějaké době zařadí do služby Google Images a z obrázku zjistí, že jednotlivé uspořádání pixelů jsou podobné slovu "AHOJ", bude tento obrázek ve výsledcích zobrazovat právě pod hledaným výrazem "AHOJ". Algoritmus, který tuto funkci zajišťuje je neuvěřitelně složitý a byl vyvíjen více než 5 let. Jistě stojí za zmínění, že mezi nejvyhledávanější výrazy v této aplikaci se řadí například zvířata, dále také podle časového období vánoce, velikonoce, nebo také dušičky.

Nejoblíbenější kategorie

Nejoblíbenější jsou pak také různé obrázky k narozeninám a na plochu počítače, výjimkou nejsou ani profilové obrázky na Facebook, které jsou zde prakticky zdarma a ihned k dispozici, stejně jako inspirace na tetování, nebo dokonce mladé maminky často hledají fotky, na kterých je děloha s miminkem a desetitisíce dalších oblíbených témat, stačí tedy pouze zadat název, nebo téma a svět obrázku máte hned před sebou.

Nástroje na vyhledávání obrázků

obrázky lze hledat podle dostupných nástrojů, jako jsou například velikost fotek, nebo velikost obrázků, nebo obsažených barev. Dále lze fotky prohledávat dle jejich typu, tj. zdali se jedná o fotografie s obličejem, klipart, kresbu, nebo například také GIF animace. Výsledky hledání lze v neposlední řadě také filtrovat podle času, kdy byl obrázek, nebo fotka pořízena, tuto informaci však musí fotka obsahovat ve svých základních metadatech, kterým se také říká Exif (Exchangeable image file format). Služba se díky těmto nástrojům i možnosti čtení Exif informací stává mnohem sofistikovanější, než jakékoliv jiné podobné nástroje na internetu.