Google Picasa

Google Picasa je počítačový program, který vznikl už v roce 2002, v té době to byl placený program. V roce 2004 ho však koupila společnost Google a začala ho nabízet zdarma ke stažení. Tento program nám umožní editovat, sdílet, uspořádávat a upravovat fotky. Mezi základními vlastnostmi se Google Picasa vyznačuje svou jednoduchostí a intuitivností. Po jeho spuštění Vám během několika minut vyhledá veškeré fotografie z Vašeho počítače a rozdělí Vám je podle data pořízení, názvu, posledních změn a nebo jejich velikostí. Mimo to zde můžete přehrávat videa, která máte uložená ve Vašem počítači. Úpravy fotek v Google Picasa jsou velice jednoduché. Vyberete si nějakou fotografii a v levé liště Vám najede několik možností, jak danou fotku upravit. Můžete odstraňovat červené oči a nebo si třeba zvolit kolonku s názvem "zkusím štěstí", ta Vám fotografii upraví náhodně (téměř vždy vypadá fotografie lépe). Pokud by se Vám úprava fotografie příliš nelíbila a chtěli byste tu původní, pak vše můžete snadno vrátit zpět. Jedna z hlavních funkcí je také Picasa Web, kdy můžete snadno ukládat Vaše fotografie do úložného prostoru na Vašem Google účtu.

Velikost úložiště Picasy

Základní velikost dat, kterou zde můžete uložit je 1 GB, což není kdoví jaká velikost, na druhou stranu si tento úložný prostor můžete rozšířit o další GB, budete si však za to muset připlatit. V Picasa Web si tak snadno zálohujete fotografie, na kterých Vám nejvíce záleží a nikdy je tak neztratíte. Tento úložný prostor 1 GB platí pouze pro fotky v původní velikosti. To v praxi tedy znamená, že si můžete uložit do Picasa Web jakékoliv množství fotek, ovšem budou u nich změněné velikosti, které udělá Google automaticky.

K fotografiím můžete přidávat text, vytvářet foto koláž, a také z fotek vytvářet videa, ke kterým můžete přidat i nějakou hudbu, každé foto ve videu můžete popsat nějakým textem a podobně. Následně vytvořené video můžete uploadovat na youtube.com.

Google Picasa web a webové album

Na Vašem Google účtu je možnost vytvořit Picasa Web Album, kdy si fotky rozdělíte do několika alb, různě je popíšete a můžete je sdílet třeba na Google+. Nastavíte si, zda Vaše fotky uvidí pouze přátelé a nebo kdokoli jiný, možností na sdílení je opravdu hodně. Nemusíte tak fotografie Vaším přátelům nějak složitě posílat nebo je vypalovat na CD, jednoduše si je prohlédnou v prohlížeči. Picasa Web Album je zcela zdarma, stejně jako vše ostatní s ním spojené. Jednou z hlavních výhod je, že s programem se naučí pracovat takřka kdokoliv během krátké doby. Nabízí spoustu automatických funkcí. Je velice rychlý a přehledný. Picasa 3 ke stažení najdete zdarma na oficiálních stránkách. Máte také možnost hromadné úpravy fotek, což Vám ušetří opravdu mnoho času. Pokud byste chtěli nějakou fotku lépe upravit, můžete využít možnost "upravit ve fotoeditoru", kde najdete pokročilejší funkce úprav. Webová alba Picasa jsou přeložena do češtiny stejně jako samotný program. Mezi nevýhody patří například to, že velice snadno můžete nechtěně sdílet fotky, které byste sdílet nechtěli. Program se nehodí pro pokročilou úpravu fotek.

Chybí Picasa český návod, což může některým lidem opravdu chybět. Českých návodu je na internetu prozatím velmi malý počet a většinou nejsou moc podrobné. Současná oficiální a stabilní verze je verze 3.9, proto můžeme očekávat, že se v brzké době objeví po několika úpravách aplikace další verze Picasa 4 s dalšími vylepšeními, stejně jako následné verze 4.1, nebo další řada Picasa 5 a tak dále.

Shrnutí

Pokud si chcete Vaše fotografie přehledně seřadit, sdílet je a provádět základní úpravy za krátký čas, pak je pro Vás tento program rozhodně přínosný. Existuje mnoho programů, které nejsou tak kvalitní a musíte za ně platit, proto Vám ho rozhodně doporučujeme. Samotný soubor po Picasa download zabírá opravdu jen velmi málo místa. Můžete ho najít na oficiálních internetových stránkách picasa.google.com, kde si můžete program zdarma a rychle stáhnout, jeho velikost je jen pár desítek MB, takže není nutné na stažení souboru dlouho čekat.