Google Play

Snad každý uživatel chytrého telefonu s operačním systémem Android od Google alespoň jednou použil online službu Google Play pro stažení různých aplikací. Předchůdcem této služby byl Android Market a Google Music. 06.03.2012 spojila společnost Google tyto dvě služby dohromady a dala tak vzniknout novému systému pro online nákupy a stahování aplikací s názvem Google Play Android. Z Google Play můžete stáhnout obrovský počet aplikací. Aplikace Google Play se dělí na placené a neplacené. Pojďme si tedy představit, co vše Google Play obchod nabízí. Hlavním vývojářem a zároveň vlastníkem online služby Google Play není nikdo jiný než právě Google. Než se budete moci na Google Play store připojit, musíte mít účet vedený u společnosti Google, konkrétně přes službu Gmail. Díky tomuto účtu se pak můžete pohodlně přihlásit i na Google Play. Přes svůj počítač, nebo zařízení s nainstalovaným Androidem, pak můžete stahovat rozličný software. Software na Google Play je přehledně uspořádán do různých kategorií, ze kterých si můžete vybrat placený nebo neplacený obsah dle libosti. Google Play download není omezen, proto můžete stáhnout neomezený počet aplikací.

Zakoupení aplikací

Neplacený software můžete rovnou stahovat do svého chytrého telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android. Pokud se Vám zalíbí aplikace, která je placená, musíte si aktivovat další službu od Google, a to Google peněženku. Tu si aktivujete přímo na Google Play pomocí vaší platné kreditní karty. Z ní pak můžete dobíjet kredit do vaší pomyslné Google peněženky. Pokud by se snad stalo, že jste při výběru zvolili špatnou aplikaci, můžete ji do 15 minut vrátit. Google Play vám vrátí i všechny peníze, které jste do nechtěné aplikace investovali.

Co na Google Play Store vše najdeme?

Google Play má i své podnože. První, která stojí za zmínku je Google Play Music. Zde si můžete vybrat hudbu dle vašeho vkusu. Můžete si vytvořit i vlastní play list a to až z 20 000 skladeb. Tato služba není bohužel dostupná v České republice. Druhou podnoží klasického Google Play je Google Play Books. Zde máte možnost zakoupit si a následně stáhnout spoustu elektronických knih. Stejně jako Google Play Music či následující služba Google Play Movies & TV není ani Google Play Books dostupná v České republice. Přes to si i tuto službu Google Play Movies & TV představíme. Jak je z názvu patrné, jedná se o online distribuci filmů právě pro mobilní zařízení. Film zaplatíte, stáhnete do svého přístroje a můžete jej nerušeně sledovat třeba při cestě vlakem. Google Play disponuje inteligentním vyhledáváním aplikací. Díky tomu tak vždy najdete aplikaci, kterou hledáte. Další nespornou výhodou této online služby je její přehlednost a zpětná vazba od uživatelů. U každé aplikace si můžete přečíst komentáře ostatních uživatelů a z těchto komentářů si pak můžete udělat obrátek o aplikaci, kterou hodláte stáhnout. Součástí uživatelského hodnocení je i udělovaní hvězdiček spokojenosti.

Služba Google Play je tak skvělým pomocníkem přes kterého si můžete stáhnout tisíce aplikaci prakticky přímo od vývojářů. Pokud vyjde nějaká aktualizace pro aplikaci, kterou vlastníte, Google Play ke stažení aktualizace sám upozorní případně celou aktualizaci stáhne.

Stažení her

Google Play hry naleznete na webové adrese play.google.com, jedná se o oficiální adresu této služby, veškeré aplikace a hry tam naleznete ke stažení zdarma, případně v sekci placených aplikací je potřeba za hry, nebo ostatní programy platit dle ceny, která je u každé aplikace uvedena. Jednou ze zajímavých možností je také přidání aplikace do seznamu přání, kdy její vývojář může občas nabídnout aplikaci ke stažení zdarma těm, kteřé o ni touto cestou požádali, avšak toto se děje jen výjimečně, například při marketingových kampaních na propagaci aplikace a podobných jiných akcích.