Google překladač slov a textů online

Google překladač vět (v originálním názvu Google Translate) je velmi známá online překladová služba, kterou Google provozuje již od od roku 2007. Služba Google překladač je poskytována online a samotný překlad probíhá velmi rychle a především zdarma, překládá téměř jakékoliv texty, slova, věty, nebo také dokonce samotné webové stránky a to více, než z 57 různých světových jazyků. Služba je pro Českou Republiku dostupná na adrese www.google.cz v sekci překladač a vyhledává při samotném překládání slov podobné texty, nebo samotné slova a to v rekordním počtu až stovkách miliónů dokumentů z celého světa a určuje ve výsledku ten nejvíce vyhovující samotný překlad. Celý proces Google překladače funguje tak, že vyhledává samotné klíčové podobnosti ve velmi velkém množství textu a je označován jako statický, nebo strojový překlad. Ve službě Google překladač vět neustále přibývají nové jazyky, které jsou v první fázi testování označovány jako Alpha, aktuálně je to například latinský jazyk. U této služby je také poskytováno API rozhraní, díky kterému lze naprogramovat různé scripty, které umožní vývojářům webových stránek vlastní rozhraní pro překlad vět online.

Google Translator API

Aplikace se jednoduše napojí na API rozhraní a samotné výsledky již zajistí server, který zpět do rozhraní posílá již přeložený text. API rozhraní bylo historicky do roku 2011 poskytováno zdarma, avšak vzhledem k enormní zátěži serverů byla Google nucen zavést placenou verzi, který stojí měsíčně 20$ a je omezena do překladu 2 000 000 slov, pokud má někdo zájem o vyšší hranici slov, je potřeba si připlatit další peníze. Jednou z dalších vlastností této služby je také překladač s výslovností, která Vám ve vybraném jazyce přeloží zvukovým záznamem přesnou výslovnost podle originálního jazyka, jedná se o nejlépe zpracovaný překlad online, který lze dnes na internetu najít.

Online překlad pomocí mluveného slova

Další možností je také namísto psaní slov, věty nadiktovat prostřednictvím mikrofonu, namluvenou větu, nebo slovo pak služba vepíše do formuláře a automaticky přeloží, záznam slov rovněž funguje velice dobře. Přeložené texty je pak možné přímo kopírovat do schránky tlačítkem "Vybrat vše", nebo uložit frázi do oblíbeného slovníku. Překladač dále také umožňuje nahrání dokumentu, ze kterého si automaticky načte obsažený text a tento text následně přeloží do požadovaného jazyka.

Google překladač vět a dostupné jazyky

Google překladač je například zabudovaný v samotné verzi internetového prohlížeče Google Chrome, ve kterém sama automaticky detekuje cizí jazyk na webové stránce a následně formou vysouvací nabídky pod adresním řádkem prohlížeče nabídne okamžité přeložení slov, textů, nebo dokonce celé webové stránky, v prohlížeči je také přímo dostupná lišta google s překladačem. Google překladač vět je nejznámější překladač vět na internetu, díky doslova obrovské podpoře prakticky všech světových jazyků řadí Google překladač vět mezi ty nejúčinnější nástroje pro překlad cizích slov a vět vůbec, dokazuje to také fakt, že aktuálně poskytované rozhraní API využívá více než 1 000 000 webových stránek. Konkurence u tohoto nástroje není příliš velká, podobnou aplikaci poskytuje například u nás služba Seznam slovník od společnosti seznam.cz, zde je však dostupný pouze slovník bez překladu vět. Další podobnou, ale méně známou službou je překladač vět od vyhledávače Bing, kterou provozuje Microsoft, tuto službu například používáme k překladu vět na našich webových stránkách, jelikož je na rozdíl od Google Translator zcela zdarma. Google překladač vět online (Bezplatná online překladatelská služba) podporuje mnoho světových jazyků, které si vyjmenujeme v následujícím seznamu.

Dostupné jazyky překladače

Čeština, afrikánsky, albánsky, anglicky, arabština, arménsky, ázerbájdžánsky, baskicky, běloruština, bulharština, čínsky, dánsky, estonsky, filipínsky, finsky, francouzština, galicijsky, gruzínsky, haitská kreolština, hebrejština, hindsky, holandsky, chorvatština, indonésky, irsky, islandsky, italština, japonština, jidiš, katalánsky, korejština, latinsky, litevsky, lotyšsky, maďarsky, makedonsky, malajština, maltsky, němčina, norsky, persky, polsky, portugalsky, rumunština, ruština, řecky, slovensky, slovinsky, srbsky, dále také dokonce svahilština, španělština, švédsky, thajsky, turecky, ukrajinsky, urdsky, velšsky, a také vietnamsky.

Jazyky, které doposud nejsou zahrnuty se do překladače postupně doplňují, z Translatoru se tak pomalu ale jistě stává univerzální cesta ke komunikaci s jakýmkoliv jazykem na světě bez nutnosti znát jakékoliv jeho jazykové základy, slovíčka, nebo fráze.