Google Zprávy

Služba Google News je automatický agregát zpráv od společnosti Google, který vyhledává veškeré zajímavé zprávy z mnoha zpravodajských serverů. Tato sekce byla spuštěna v roce 2002, tehdy byla přeložena pouze do pěti jazyků. Stačí si pouze najet na news.google.cz, kde vše najdete. Od roku 2007 je však dostupná i v českém jazyce a je opravdu na co se dívat. Jaké má služba výhody? Google Zprávy mají jednu základní výhodu a sice, že máte veškeré zajímavé zprávy ze všech zpravodajských center pod jednou střechou. Často se totiž stává, že musíte přecházet z jedné stránky na druhou. Díky tomu, že začnete využívat Google News se to podstatně změní. Nejprve si zvolíte, pro jakou zem chcete vyhledávat novinky (většinou už je vybrána zem, ve které se nacházíte). Poté Vám se Vám zobrazí stránka, ve které máte v levém sloupci několik kolonek. Primární kolonka jsou hlavní zprávy. Zde bývají nejdůležitější zprávy, které se udály v posledních hodinách či dnech doma, nebo ve světě. Často bývají z oblasti politiky, nějakého sportu a nebo počasí. Každý článek má zhruba celkem asi 250 znaků, pokud Vás zaujme a kliknete na něj, poté Vás webová stránka automaticky přesměruje na daný server, odkud tento článek pochází. Dále služba Google Zprávy nabízí kolonku "Svět", ve které najdete zajímavosti ze zahraničí, kolonky "věda a technika", "podnikáni" a jiné zajímavé položky, které jsou neustále aktualizovány.

Funkce agregátoru novinek

Jedna z funkcí, kterou Google News nabízí je, že si můžete Vy sami ručně personalizovat zprávy, to vlastně ve výsledku znamená, že si vyberete, jaké kategorie zpráv se Vám budou nejčastěji zobrazovat a o které máte hlavní zájem. Například máte-li rádi sport, tak si nadefinujete, aby se Vám zprávy o sportu zobrazovaly častěji, než ostatní. Nebo na druhou stranu Vás nezajímá politika, tak si jednoduše zadáte, aby se zobrazovala v co nejmenším počtu oproti jiným kategoriím, které Vás zajímají více. Díky tomu budete dostávat jen a pouze zprávy a zajímavosti, které Vás s největší pravděpodobnosti budou zajímat a budete si je chtít přečíst.

Co vše Google News nabízí

Google Zprávy tedy nevytváří vlastní články, ale pouze je vyhledává a zpřístupňuje Vám je na jedno místo a Vy nemusíte složitě hledat a přepínat mezi jednotlivými stránkami, nebo servery, které tyto aktuality nabízí. Můžete si také nadefinovat z jakých zdrojů má Google tyto zprávy čerpat a opět nastavíte, jak často má tyto weby využívat. Také můžete přidávat portály, které Google ve svém seznamu nemá. Stačí, když pouze navštívíte news.google.cz a zprávy můžete hned začít číst. Registrace není nutná, ovšem vždy je lepší být zaregistrován, pokud chcete využívat i jiných služeb. Možná Vás také budou zajímat zprávy z jiných zemí jako například Slovensko, jednoduše si tedy přepnete zobrazení zpráv a vyjedou Vám zprávy, které se udály na Slovensku, ovšem je logické, že tyto zprávy už budou ve Slovenském jazyce, stejně tak jako zprávy z ostatních zemí. Vzhledem k tomu, že jsou Google Zprávy česky nic nebrání k tomu, abyste je začali i Vy využívat. Stránka je velice přehledná, velikost písma si můžete nastavit, takže nebudou mít problém i lidé s horší kvalitou zraku. Google.cz zprávy nabízí i jiné zajímavé funkce, jak si seřizovat zprávy, které se Vám zobrazí. Všechny je najdete na výše uvedených odkazech.

Jaké zprávy v češtině News nabízí

Tato velmi propracovaná vymoženost od Googlu jistě má svůj význam a je v celku originální, proto určitě stojí za vyzkoušení, jelikož na výběr je z mnoha známých českých portálů, jako jsou Novinky.cz, Lupa.cz, nebo také zpravodajský portál TN.cz, který provozuje televizní stanice TV Nova a je docela možné, že službu Zprávy od Google začněte i pravidelně využívat, stejně, jako se to stalo mě samotnému.

Alternativa - iNovinky.cz

Na závěr bychom také rádi zmínili českou alternativu této služby, která se zaměřuje výhradně na novinky v českém jazyce a agreguje výhradně zprávy z českých serverů rovněž na jednom místě. Jedná se o webový projekt na adrese www.iNovinky.cz, který řadí veškeré zprávy a novinky na základě předem vyhrazených tématických okruhů, kterými jsou Věda a technika, Finance, Ekonomika, Sport, Celebrity, Auto/Moto, Politika a okruh zpráv Pro ženy. Zprávy jsou denně aktualizovány a můžete si je rovněž nechávat zasílat na Váš Facebook, stačí označit danou sekci webu jako "To se mi líbí", neboli dát jí "lajk" a zprávy se Vám začnou automaticky na Facebook generovat.