Mapy.cz - Mapy ČR online

Seznam nabízí svým uživatelům mimo vyhledávání i velmi důležité mapy. Nejde ale pouze o hledání měst či obcí v České republice, kterých je v nabídce 10 000, ale i hledání konkrétních ulic a adres, a těch nabízí slu6ba mapy.cz celkem 2 700 000. Základem je, napsat do tzv. vyhledávacího pole, které je hned nahoře, název města nebo obce, a automaticky vyjede okénko s návrhy na hledané místo. Lze ale samozřejmě zapsat konkrétní ulici, i s číslem. Výhodou je, že pomocí přibližování nebo oddalování můžeme zjistit v daném městě či obci všechny názvy ulic, které zde jsou. A také se můžeme podívat, co je v okolí dané lokality. Tyto informace na mapy.cz seznam.cz důkladně a pravidelně aktualizuje a jsou důležité jak pro soukromé potřeby, například v rámci plánování dovolené nebo výletu, či návštěvy, tak i pro firemní potřeby obchodních zástupců, řidičů a dalších obdobných profesí. Lze zadat například i souřadnice, a www.mapy.cz nám okamžitě najdou hledané místo. Toto místo pak můžeme vidět v několika typech zobrazení. Tato mapa ČR totiž nabízí nejen základní mapu, ale i velmi zajímavou leteckou mapu místa či lokality, díky které se mnohdy snadno zorientujeme, ať už jsme kdekoli.

Mapa pro turisty i cykloturisty

Mezi často vyhledávané pak patří i turistické mapy, které nabízí nejen trasy pro turisty, kteří volí výlet po svých nohou, ale i cyklotrasy. Další zajímavostí, kterou nabízí mapa ČR, jsou fotografie, které může přidat jakýkoli zaregistrovaný uživatel. Prohlížet si je však mohou všichni. Můžeme tak vidět konkrétní místo nebo objekt, a také můžeme zjistit, kdo fotografii na www.mapy.cz přidal. Pro soukromé i pracovní účely pak slouží i plánování trasy. Zde si můžeme vybrat jak trasu pro pěší, tak i pro jízdu automobilem nebo pro cyklisty. Tento plánovač funguje několika způsoby.

Buď můžeme zadat konkrétní místa, odkud a kam se chceme dostat, anebo zadáme GPS souřadnice. Posledním způsobem na službě Mapy.cz je pak pouhé kliknutí na místa hledání, kde se nám objeví praporky a v plánovači se objeví názvy.

Plánování vlastní trasy

Na mapy.cz také můžeme vybírat typ cesty. Zda se má jednat o nejkratší nebo nejrychlejší, to platí pro automobily. A pro cyklisty zase mapy nabízí jak cestu po cyklotrasách, tak i po silnicích. Ručně pak lze podle potřeby nebo podle našich přání přesouvat body na trase. Můžeme tak zvolit, přes které místo chceme jet, a také kudy jet nechceme. Ale pokud si chceme celou trasu navolit podle svého, můžeme pomocí ručního měření vytvořit svoji vlastní trasu. Pouhým klikáním na mapě pak můžeme umístit body trasy a vytvoří se nám tak naše osobní trasa.

Dostupné funkce na Mapy.cz

Vyhledávač mapy.cz a Google mapy však umí mnohem více. Pomůže nám najít nejen chráněné krajinné oblasti, nádrže, parky nebo celá pohoří, ale i důležitá místa pro turisty a výletníky. Mezi nimi nechybí kostely, zámky, hrady a muzea. Na službě Seznam Mapy také nechybí firmy, nemocnice, lékárny, hotely nebo pošty, v okolí, či přímo v daném místě, anebo umí najít konkrétní lokalitu či speciální typy firem. Pro všechny, kteří potřebují využít MHD, autobusů nebo vlaků, najdou mapy.cz nejbližší zastávku. Při hledání služeb nebo firem můžeme použít více typů dotazů. Na mapy.cz seznam.cz umožňuje najít nejen firmy či služby v okolí, ale vyhledávač rozumí i slovům jako poblíž, nedaleko, ale například i v okrese. V nabídce na www.mapy.cz ale máme i možnost sdílení nalezené mapy či trasy. Toto sdílení pak můžeme vytvořit třemi způsoby. Jednak lze poslat mapu emailem, potom lze stáhnout mapu jako obrázek a v neposlední řadě pak můžeme Seznam Mapy vložit jako odkaz na mapu do našich vlastních stránek. Uvedené funkce mapy.cz a Google mapy nabízí pro všechny možnosti i typy označení, včetně vysvětlivek jejich významu. Tak nemusí nikdo složitě pátrat ve své paměti, nebo hledat na internetu. Vše má v jednom.

Mapa metra Praha

Pro všechny obyvatele Prahy a okolí pak slouží funkce s názvem mapa metra Praha, kde jsou nejen všechny trasy a stanice metra v Praze, ale také konkrétní popsání všech tří tras metra. Tato mapa metra Praha ale velmi dobře poslouží i návštěvníkům Prahy. Na všechny stanice metra totiž navazují i tramvajové a autobusové linky města Praha, jak městské, tak i příměstské. Samozřejmostí je i návaznost vlakových nádraží. Nechybí zde ani abecední seznam všech stanic metra. Tak si každý může naplánovat trasu, kterou se vydá poznávat Prahu.