Novinky.cz - Zprávy online

Server Novinky.cz je od roku 2003 jeden z nejnavštěvovanějších zpravodajských serverů v České republice. Portál novinky.cz dnes provozuje magazín deníku PRÁVO a společnost Seznam.cz. Historie služby seznam.cz Novinky začíná někdy v roce 1998, který v té době vlastnila pouze společnost Seznam. Články, které se zde objevovaly, byly psány od placených přispěvatelů. Novinky.cz se velice rychle staly oblíbenými a získaly si mnoho příznivců. Největší nárůst popularity tohoto webu začal v roce 2003, kdy bylo spuštěno on-line zpravodajství, a také byla navázána spolupráce s deníkem PRÁVO. Od té doby jsou články na seznam.cz Novinky psány profesionálními redaktory a v článcích se už takřka nevyskytnou gramatické ani stylistické chyby, jako tomu bylo dříve. Za více jak 10 let se zpravodajský server www.Novinky.cz hodně změnil a přibylo zde mnoho úprav, co se týče vzhledu stránky, ale i funkcí. V současné době je portál seznam.cz Novinky.cz naprogramován ve světlých barvách, takže se tmavý text dobře čte.

Uspořádání reklam a článků je dobře promyšlené a zbytečně Vás reklamy neobtěžují a neodkloňují Vás od textu. Stránky www.novinky.cz obsahují zprávy z domova i ze světa, které jsou nezaujaté a informativní. V článcích Novinky.cz nenajdete vlastní názory redaktorů, kteří je psali, tudíž si můžete utvořit Váš vlastní názor, bez toho aniž by Vás někdo ovlivňoval.

Hlavní kategorie novinek

Na hlavní stránce seznam.cz Novinky.cz najdete hlavní zprávy dne, u kterých se předpokládá, že zaujmou největší počet čtenářů. Dále jsou pak články na www.novinky.cz k dispozici v mnoha kategoriích, o kterých se budeme níže ještě bavit. Články jsou v jednotlivých kategoriích ukládány podle data času přidání a jsou vždy aktuální. Snadno si tak přečtete v sekci novinky.cz Dnes, které obsahují informace mnohdy jen pár hodin staré. V archivu je také možno najet na kategorii novinky.cz Včera, takže Vám žádný článek z minulého dne neunikne.

Archiv novinek

Také se Vám může stát, že jste četli novinky.cz včera a nějaký článek se Vám zalíbil, ale dnes už ho nemůžete najít. Můžete tedy použít vpravo nahoře kolonku vyhledávání, kde napíšete něco, co bylo v tomto článku obsažené a ono Vám to poté vyhledá články s těmito klíčovými slovy, která jste uvedli. Poslední možností, jakou můžete v archivu novinky.cz Včera najít jsou i starší dny, které vyhledáte tak, že v pravém sloupci najdete kalendář, kde můžete zadat rok, měsíc a den a následně Vám najedou všechny články z tohoto období.

Tento archiv umožňuje číst novinky.cz psány i před deseti lety. Některé novinky.cz dnes obsahují i online reportáže, do kterých se mohou zapojit i obyčejní lidé, kteří mohou diskutovat například s nějakou významnou osobností a pokládat jí otázky. Nyní si tedy řekneme něco o jednotlivých rubrikách, do kterých jsou třízeny veškeré články serveru novinky.cz. Pokud nepočítáme hlavní stránku, pak je první rubrika s názvem "Stalo se", ve kterém najdete zprávy typu, že někde byla nahlášená bomba, nebo co řekl některý politik a podobně.

Novinky z ČR

Druhou rubrikou je "Domácí". Tato část je zaměřena pouze na zprávy z naší republiky. Třetí nejvýznamnější jsou "Vaše zprávy", které může psát jakýkoliv registrovaný člověk, který může být i mladší 18 let ovšem za předpokladu, že dostane souhlas zákonných zástupců. Tyto články jsou poté ověřovány a schvalovány redakcí Novinek. Díky tomu se zde mohou angažovat mladí redaktoři a získat tak poměrně dobré reference.

Novinky ze zahraničí

Kategorie "Zahraniční" je naopak zaměřena na události z okolního světa. Krimi novinky.cz jsou zaměřené na události, kde byla často přítomnost policie nebo záchranného sboru. Dále krimi novinky.cz obsahují různé informace o lidech, kteří byli odsouzeni za nějakou vraždu a podobně. Články rubriky "Krimi" také často obsahují i zajímavé videa, fotografie a podobně. Dále je zde část "Kultura" obsahující informace o různých zpěvácích, hercích, divadlech a mnoho dalšího. Kategorie "Ekonomika" nabízí texty z oblastí ekonomického růstu a poklesu z celého světa. " Finance" zase obsahují zajímavosti a rady jak se starat o finance, čemu se vyhnout a podobně. Pokud kliknete na oblast "Sport", tak Vás to přesměruje na jiný server Sport.cz, který je rovněž provozován společností Seznam. Rubrika "Žena" je zaměřena na něžnější pohlaví, kde jsou často nějaké vědecké studie například o pokožce a podobně. Další sekcí je "Koktejl" obsahující mnohdy absurdní až vtipné články, fotky a videa, které slouží k pobavení, ale i zamyšlení.

Sekce "Internet a PC" je zaměřená na novinky z oblasti IT, mohou to být nové technologie, nové softwary, rady, jak se vyhnout virům a jiné. Oblast "AutoMoto" navštíví zejména muži, jsou zde informace o mnohých automobilových značkách. Sekci "Věda a školy" navštíví zejména lidé, kteří studují nebo se zajímají o vědu a její výzkumy.

Ostatní kategorie

V sekci "Bydlení" nabídne informace o různých stavbách, jak si zařídit zahradu a jiné. Kategorie "Kariéra" obsahuje nějaké zajímavosti a informace o profesích, jak si vybrat práci a mnoho dalšího. Velmi oblíbené téma obzvláště v letních měsících jsou články "Cestování". Dále můžete číst články, které najdete v kolonce "Téma", po jejím kliknutí vám najede několik témat například zbraně, kde si můžete třeba přečíst něco o naší armádě. Články "Speciály" jsou vydávané jen zřídkakdy, zejména v nějakých krizových situacích, jakou jsou války, povodně, kde jsou rady, jak se zachovat v krajních situacích atd. Za ním následuje kategorie "Počasí", které nebude třeba nějak zvlášť popisovat, jelikož každý ví, o co jde. Článek "Horoskop" Vám zase prozradí, čím se máte řídit nebo se vyhnout v dnešním dni. Další kategorií je "TV program", kdy web přesměruje na stránku tv.seznam.cz, kde se můžete podívat, co bude hrát v televizi.

Novinky z denního tisku

Za zmínku také stojí www.novinky.cz denní tisk, kde najdete přehled článků, které byly napsány v denním tisku z jiných novin či zpravodajských webů. Pokud si v sekci www.novinky.cz denní tisk vyberete nějaký článek, tak Vás to přesměruje na patřičný web, kde byl tento článek vydán. Díky rubrice "Denní tisk" budete mít přehled o všech událostech a zajímavostech. Předposlední rubrika nese název "Emailem", kde si můžete zadat Váš mail, kdy vám následně budou chodit zprávy na Vás e-mail účet z témat, které si sami vyberete.

Poslední sekci je "Video", které obsahuje vybrané zajímavé video, které je někdy doprovázeno titulky a pod každým videem je ještě krátký popis o co se vlastně jedná. Existuje také mnoho jiných zpravodajských webů. Oblíbené jsou například novinky tn.cz, které se liší hlavně v tom, že mnohé články obsahují bulvární témata a dále zde jsou články, které spíše obsahují příběhy lidí, než informativní texty. Za zmínku určitě stojí také portál iNovinky.cz, kde rovněž naleznete novinky a aktuální informace, avšak tento web je zaměřen na agregování novinek z jiných serverů na jedno místo a dále tyto novinky třídí přehledně do jednotlivých kategorií. Uživatelé tak nemusí prohledávat desítky zpravodajských serverů, ale mohou jednoduše navštívit tento web, kde mají většinu těchto novinek přehledně na jednom místě.

Obdobnou službu také nabízí Google, který službu provozuje pod názvem Google Zprávy, o kterém naleznete rovněž článek na tomto odkaze, nebo jej naleznete v levé části našeho menu pod sekcí Google.cz.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: novinky | novinky.cz | www.novinky.cz | novinky.cz dnes | novinky.cz včera | denní tisk