Počasí.cz - Počasí online

Počasí.cz je jedna z mnoha služeb, kterou nabízí společnost Seznam.cz. V současné době tuto službu, která nás informuje o počasí, najdete na internetové stránce www.pocasi.cz. Ovšem je nutno říci, že historie počasí seznam.cz je velice spletitá a složitá. Začněme tedy od začátku. Doména o počasí byla na Seznamu už od roku 2001. V té době, když jste klikli na tuto doménu, tak Vás to přesměrovalo na sekci počasí na Novinkách. To tedy vlastně znamenalo, že samostatné počasí seznam.cz ještě neměl. Důvod byl vcelku jednoduchý, Seznam měl cíl, aby Novinky.cz měly co největší návštěvnost v jejich začátcích. Tato předpověď počasí však byla poměrně hodně nepřehledná, a tudíž mnoho lidí navštěvovalo jiné konkurenční portály, například počasí iDnes. Proto byla snaha vytvořit něco lepšího a taky mnohem přehlednějšího. V roce 2008 byla spuštěna nová samostatná služba www.počasí.cz, která využívala podklady služby Mapy.cz. Díky tomu, jste na mapě světa mohli najít stovky měst z České republiky, ale i ze světa a podívat se na její předpověď. Do vyhledávače www.počasí.cz stačilo pouze napsat město, které hledáte a vyjela Vám předpověď až na 3 dny dopředu. V předpovědi www.počasí.cz jste mohli najít skutečně podrobné informace, jako je vlhkost vzduchu, bio zátěž a dokonce jste mohli vidět na www.pocasi.cz radarové snímky.

Funkce na Počasí.cz

Byly zde také zajímavé funkce, které Vám umožnily ukládat si místa (u kterých jste chtěli znát předpověď pravidelně) do složky a poté jste je už na mapě nemuseli hledat a měli jste je snadno k dispozici v této složce. Také zde byla i předpověď počasí na 14 dní. Za zmínku stojí také, kdo vlastně serveru www.pocasi.cz dodává informace o předpovědi počasí. Jedna z nich je Meteopress.cz. Meteopress předpověď počasí sbírá, ukládá a zpracovává, takže si na této stránce můžete například zjistit, jaké byly teplotní rekordy i několik desítek let zpátky. Druhým zdrojem je ČHMÚ.

Český hydrometeorologický ústav počasí získává z mnoha hydrologických stanic po celé ČR a zpracovává tyto informace a nabízí je zdarma k dispozici. Ovšem pro normálního člověka, jsou tyto informace velice složité a těžko srozumitelné, obsahují totiž mnohé grafy, které většině lidí nic neříkají. Toto Počasí online od Seznamu bylo velice podobné počasí od Googlu.

Nová verze Počasí.cz

Seznam se skutečně velice inspiroval a v podstatě to byla kopie a proto zde byla poměrně velká vlna kritiky. Seznam tedy musel udělat změnu a vytvořil novou v současné době konečnou verzi počasí.cz, která nabízí opravdu minimální množství informací. Web počasí.seznam.cz bylo spuštěno ke konci roku 2012. Na hlavní straně najdete obrázky dvanácti největších Českých měst. V každém obrázku je předpovídaná teplota na dnešní den. V tomto obrázku je ještě navíc malý obrázek, který charakterizuje počasí na tento den. Tento obrázek zkrátka charakterizuje to, zda bude slunečno, oblačno, polojasno a podobně.

Dlouhodobá předpověď počasí

Jakmile si vyberete některé z těchto měst, tak vám vyjede dlouhodobá předpověď počasí na týden dopředu. Pozadí na adrese pocasi.cz je u každého města jiné. Například si vyberete počasí Ostrava, tak na pozadí bude velká fotografie vyfocená někde v tomto městě. Tak samo to bude například i u počasí Praha. Ovšem pouze předpověď počasí na dnešní den obsahuje krátký text, kde jsou ty nejdůležitější informace, jak se bude počasí v průběhu tohoto dne měnit. Bohužel nová verze www.pocasi.cz radarové snímky už neobsahuje. Pokud hledáte jiné město, než z úvodních čtrnácti pak je ještě v dolní straně stránky kolonka "Počasí jinde". Jakmile na ni kliknete, zobrazí se Vám první kategorie "Města ČR". Najdete zde počasí online pro cca 70 měst. Druhou kategorii na adrese pocasi.seznam.cz jsou "Hory ČR". Ty se dále dělí podle pohoří. Zde je k dispozici dlouhodobá předpověď počasí pro zhruba 50 hor. Třetí a poslední kategorii je "Evropa". Toto počasí v Evropě zahrnuje pouze vybraná největší města a toto počasí je popsáno pouze obrázkem bez textu.

Mnoha lidem bude jistě vadit, že je web pocasi.cz velmi chudý na informace, ovšem někdy je jednoduchost a přehlednost to nejlepší, co právě potřebujeme. Podle dostupných informací adresu pocasi.seznam.cz denně průměrně navštíví na 200 tisíc lidí, což není malý počet. Pravdou však zůstává, že web www.pocasi.cz neobsahuje podrobnou dlouhodobou předpověď, díky čemuž mnoho lidí musí jít na jiné servery o počasí. Pokud ale například nemáte moc času a potřebujete rychle zjistit předpověď, pak je počasí.seznam.cz jistě dobrou volbou.

Počasí v mobilní aplikaci

Samozřejmostí také je, že server pocasi.cz je plně kompatibilní i pro mobilní telefony. Pokud Vás ale zajímá jaké je například počasí ve světě, nebo chcete podrobnější počasí na dlouhou dobu dopředu, pak budete muset navštívit například počasí iDnes, které je srozumitelně a přehledně vytvořené a zároveň obsahuje velké množství informací. Jedna z funkcí je Počasí radar, který Vám pomocí animací umožní vidět, jak se v průběhu dne budou srážky pohybovat přes ČR. Tyto radarové snímky počasí můžete posouvat až na 2 dny dopředu. Zpravodajský server o počasí radar má mít, jelikož si člověk díky tomu dobře předpověď zapamatuje. Toto iDnes počasí obsahuje několik kolonek, které můžete přepínat. Jedna z nich je například "vítr".

Ostatní portály s předpovědí počasí

Po jejím rozklepnutí se Vám zobrazí mapa ČR, kde budete moci vidět, jakým směrem bude vanout v nadcházejících hodinách či dnech vítr. Počasí Chorvatsko je zejména v letním období velmi důležité, jelikož Češi tuto zemi nejčastěji navštěvují na své dovolené. Proto web pocasi.idnes.cz obsahuje jednu samostatnou kategorii "Počasí v Chorvatsku" kde najdete předpověď počasí pro nejoblíbenější destinace této země. Jedna z dalších zahraničních sekcí je například "Počasí Itálie". Předpověď počasí od iDnes se tedy naopak snaží nabídnout co nejvíce informací, a také nabízí i bohatou historii předpovědí.

Můžete zde dohledat, jaké počasí Brno mělo například minulý měsíc. Na závěr můžeme říct jen to, že ačkoliv služba počasí.cz neobsahuje téměř "žádné" informace, dozvíme se zde vše a neztrácíme čas dlouhým hledáním na nepřehledných portálech o počasí, kterých je celá řada.