Seznam.cz vyhledávač

Český internetový portál a vyhledávač Seznam.cz patří k prvním, a zároveň největším a nejpoužívanějším internetovým vyhledávačům. Pro většinu lidí je vyhledávací okénko na stránce Seznam.cz branou do světa internetu. Předčil dokonce Google, který ve většině zemí světa vede. V poslední době však Seznam ztrácí návštěvnost, právě ve prospěch Google. Jeho vznik se datuje již na rok 1996, kdy ho založil Ivo Lukačovič, který byl živnostníkem a velkým počítačovým nadšencem. Na akciovou společnost přešel Seznam.cz v roce 2000. Také jeho slogan: “Seznam - najdu tam co neznám”, je velmi známý a oblíbený. Přesto se Seznam pokusil o obměnu tohoto sloganu na tvar "Seznam.cz najdu tam co hledám", která však nezaznamenala takový úspěch a proto se k původnímu sloganu vrátil. Dva roky po založení již na Seznamu.cz přibyla služba Seznam email, a postupně se přidávají další služby. Tak vznikla i možnost pro uživatele, která nabízí po přihlášení volbu vzhledu homepage, ale i volbu obsahu a jeho uspořádání. V roce 2005 koupil Seznam společnost, která provozovala doménu email.cz, a zařadil je do své freemailové služby.

Mezi velmi zásadní rozhodnutí patří i koupě ovládacího podílu ve společnosti Global Inspiratio, čímž mohl nabídnout uživatelům video portál Stream.cz. To bylo v roce 2007, o čtyři roky později se ale Seznam.cz stal 100% vlastníkem společnosti, a provozuje tak tento video portál sám. Postupně tak nabývá na kvalitě a stále větší úspěšnosti.

Technologie Seznam.cz

Seznam.cz od svého vzniku využívá open source technologii a produkty Teng a FastRPC. V současnosti provozuje více než 1500 serverů. Tyto servery využívají operační systém Debian a Solaris. Seznam pracuje od počátku na strojích značky IBM, v současnosti napůl s přístroji značky Dell. Navíc Seznam nevyhledává kompletní řešení serverů. Chce si totiž skládat sám své hardwarové portfolio z více součástí, pocházejících od více firem. Stejně tak vyvíjí i svůj vlastní tzv. deduplikační sytém, díky kterému se Seznamu daří zvýšit úložný prostor, dokonce o více než 50 %. Navíc také dochází k úspoře výkonu a spotřeby elektrické energie.

A co víc, Seznamu se daří ve snižování spotřeby dále pokračovat, a tak více snižuje spotřebu elektrické energie. Úspora této energie je docílena jak postupným přechodem na virtualizaci, tak i postupnou obměnou serverového hardwaru. Seznam své služby provozuje na Intelu, a k obměně využívá i cyklus Intel Tick - Tock. Seznam ale jde stále dál, a zajímá se i o novinky úsporných serverů, které jsou postavené na mobilních čipech Intel a ARM.

Seznam.cz a jeho služby

V současnosti nabízí až 30 různých služeb, které nabízí ve svém portfoliu, a které jsou určené různým typům lidí tak, aby si každý našel to, co ho zajímá a měl z čeho vybírat. I proto jsou tyto služby tak úspěšné, často vyhledávané a používané. Mezi nim nechybí například předpověď počasí na Počasí.cz, vyhledávání firem najdeme na Firmy.cz, různé typy zboží na Zboží.cz a také různé typy realit na Sreality.cz. Mezi dalšími službami jsou i hry na Hry.cz, osobní účty na Lidé.cz, kde se lidé mohou i seznámit a vyhledávání spolužáků na Spolužáci.cz. Dále pak novinky od nás i ze světa na Novinky.cz, bulvární články na Super.cz, magazín pro ženy na Prozeny.cz, sportovní události na Sport.cz, bazar na Bazar.cz, a mnoho dalších. Díky velkému počtu služeb se Vyhledávač www.Seznam.cz stává nejpoužívanější službou na českém internetu a není to jen díky službám, ale hlavně tím, že s klíčovými nápady přišel na český trh jako první a tím mohl například službu Seznam Email dostat na profesionální úroveň a především tak získal většinu uživatelů, kteří službu Seznam Email začali využívat oproti ostatním podobným freemailovým službám, jako byl například Volny Email, nebo Gmail, který do ČR přišel až o několik let později.

První reklama v TV přišla jak jsme již uvedli se sloganem "www.seznam.cz najdu tam co neznám", která jej proslavila z pohledu propagace asi nejlépe, jelikož se slogan velice rychle ujal v široké veřejnosti.

Sídlo společnosti Seznam.cz, a.s.

Hlavním sídlem firmy je město Praha na adrese Radlická 3294/10, Praha 5. Od roku 2003 je hlavním maskotem firmy pes se jménem Krasty, který je jím dodnes, avšak po několika letech se pejsek zatoulal a do dnešního dne se už do Seznamu, ani ke svému majiteli nevrátil. Co však zůstalo je fakt, že kdykoliv uslyšíme větu: Seznam.cz najdu tam co hledám, tak se nám vždy vybaví nejenom samotná firma, ale také její známý maskot - pejsek Krasty.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: seznam.cz | www.seznam.cz | seznam.cz najdu tam co neznam | hledej seznamem