Yahoo! - Internetový vyhledávač

V tomto článku si řekneme o vůbec prvním internetovém portále, který kdy vznikl. Jmenuje se Yahoo!. Vše začalo jako nevinný nápad, kterým si chtěli dva studenti Standfordské univerzity usnadnit vyhledávání ve World Wide Webu (což byl v té době jakýsi server, který slučoval tehdejší www internetové stránky). V roce 1994 začali ve volném čase třídit ze zmiňovaného webu internetové stránky do různých kategorií, což mělo pomoct jim i jejich přátelům s vyhledáváním. Netrvalo to dlouho a tento katalog začalo využívat obrovské množství lidí, což začalo zatěžovat servery ve Standfordské univerzitě. Proto se tito dva studenti rozhodli, že se tím budou zabývat podrobněji a ještě v roce 2004 založili firmu Yahoo!. Tento název se může překládat hned dvěma způsoby a sice jako radostný výkřik "Yahoo!" a nebo jako „Yet Another Hierarchical Officious Oracle“, což znamená ve volném překladu, jako „Ještě jedno nadřazené dotěrné orákulum“.

Zprvu byla stránka www.yahoo.com katalogem webových stránek, později se stal z toho ucelený internetový portál, jak ho známe dnes. To bylo něco málo z prvotní historie. Jakmile se yahoo.com začalo dostávat do většího povědomí a také po tom, co měli počítač s internetem mnohem více lidí, začaly vznikat i nejrůznější služby a novinky. Především se vytvořil klasický Yahoo vyhledávač, který nám umožňuje dodnes vyhledávat internetové stránky.

Historie Yahoo!

Zhruba v roce 1999 byl vyhledávač Yahoo na samotném vrcholu své slávy. V té době se však už prodíral trhem tehdy nenápadný Google, což jak víme, začal později být nejúspěšnější vyhledávač na světě. Pravdou je, že se yahoo.com vyhledávač několikrát předělal a teprve později dostal současnou podobu. Co tedy dnes Yahoo vyhledávač obsahuje? Mezi základní služby jistě patří e-mailové služby. Yahoo Mail je zcela zdarma pro jakéhokoliv návštěvníka.

Při registraci do Yahoo Mail si zároveň vytváříte účet, který Vám umožní přístup do ostatních služeb a funkcí, jako jsou například sociální sítě. Pro přihlášení na Váš mail účet navštivte stránku mail.yahoo.com. Poměrně dobře propracovaný je také systém počasí Yahoo Weather. Automaticky Vám totiž nastaví předpověď počasí na oblast, kde žijete. Yahoo Weather zahrnuje i dlouhodobou předpověď a obsahuje různé grafy, které líčí vývoj počasí za poslední měsíce.

Yahoo! zprávy

Jedna z hlavních věcí, která je charakteristická pro yahoo.com jsou zpravodajské zprávy. Již na hlavní stránce vidíte nejnovější novinky z domova a ze světa. Yahoo News jsou provozované samostatně na zpravodajských serverech, které tato společnost v minulých letech odkoupila. V tomto ohledu má www.yahoo.com jistou výhodu před Googlem, jelikož Google nemá vlastní zpravodajské weby, ale pouze nabízí odkazy. Další službou jsou Yahoo Finance. Především se zde dozvíte vývoj na Americké i světové burze. Jsou zde zajímavé články z oblastí financí. Yahoo Finance obsahují samozřejmě i aktuální hodnotu měn.

Yahoo! služby

Jak jsme už zmiňovali, tak i tento portál obsahuje sociální služby. Jedna z nich se jmenuje Yahoo Messenger. Dalo by se říct, že je to jakási obdoba dříve velmi populárního ICQ. Výhoda Yahoo Messenger je jistě možnost kombinovat chat s jinými sociálními sítěmi, jako jsou například Facebook či Twitter. Abychom ještě neodcházeli od sociálních služeb, tak se zmíníme i o Yahoo Groups, které umožňuje lidem najít někoho, kdo má podobné zájmy. Ku příkladu jsou zde skupiny lidí, které se zajímají o zvířata, hudbu, kulturu a podobně. I příznivci sportů si přijdou na své. Yahoo Sports obsahují veškeré zprávy ze světa sportovních aktivit. Zajímavostí je, že známá televizní stanice Eurosport se stala partnerem portálu Yahoo a vznikla sekce, kterou najdete na stránce eurosport.yahoo.com. Mladší ročníky také nebudou o nic ochuzeny, jelikož si zde můžete zahrát nejrůznější hry, které najdete v sekci Yahoo Games. Na výběr je nesčetné množství her různých kategorií a obtížností.

Tak velký portál, jako je yahoo.com se neobejde bez obrovského množství otázek ze strany uživatelů. Proto byl celkem dobrý krok, když vznikla kategorie Yahoo Answers. Zde mohou návštěvníci pokládat nejrůznější otázky, když si s něčím neví rady a podobně. Lidé, kteří si nemohou najít práci, tak mají příležitost navštívit Yahoo Jobs, což je vyhledávač dostupných pracovních míst ve světě.

Ostatní užitečné funkce

Chcete-li koupit nebo prodat automobil, pak můžete vložit inzerát do Yahoo Autos obsahující tisíce nejrůznějších inzerátu. Najdete zde jak nová, tak i starší auta. Zejména ženy mohou využít sekci Yahoo Shopping, na které se nachází nejrůznější články o různých obchodních parcích a centrech. Posloužit Vám mohou také Yahoo Mapy, což se dá přirovnat k mapám od Seznamu nebo jiných portálů, jako jsou Google Mapy. Služba Yahoo Maps se však zaměřuje hlavně na oblast USA, avšak své podrobné mapy nabízí také pro celý svět a Česká Republika není vyjímkou. S výběrem správné dovolené nebo různé cestovatelské zážitky objevíte ve službě Yahoo Travel. Jako poslední službu, o které si budeme psát, jsme si připravili velice zajímavá a lákavý Flickr.com.

Yahoo! Flickr

Je to stránka, ve které můžete ukládat a sdílet veškeré fotografie a to až do velikosti 1 TB, což je skutečně obrovský prostor. Yahoo Flickr vytvořil na způsob Instagramu, tedy že můžete sdílet fotografie i na sociálních sítích, jako je Facebook. Nesmíme se zapomenout zmínit o tom, že pokud zadáte do vyhledávače yahoo.cz, tak Vám najede stránka, kde si můžete vytvořit nový účet, ovšem poté už budete přesměrování na anglickou verzi stránky. Česká republika zde totiž ještě nemá své zastoupení. Svojí podstránku mají většinou velké země. Například je to Německo, které najdete pod stránkou yahoo.de. Svou verzi má také i Francie na stránce yahoo.fr. Každá verze má své vlastní zpravodajské novinky.

Yahoo! pro zahraniční zěmě

Mezi další velké země se řadí i yahoo.it, což je Italská verze. Výjimku netvoří ani Španělsko, které můžete najít na yahoo.es. Anglická část se dělí na tři celky. Ta základní je určená pro Spojené státy. Pak je zde yahoo.ca což je verze pro Kanadu a ještě i Britská část na yahoo.co.uk. Možností využití tohoto portálu je samozřejmě ještě větší množství, zde jsme si řekli pouze ty nejzákladnější. Vyhledávač Yahoo! stále patří mezi silné vyhledávací portály, ovšem už nikdy asi nebude na takové úrovni, jako Google, protože jednoduše tento vyhledávač zaspal dobu, ale kdo ví, třeba o něm ještě hodně uslyšíme.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: yahoo.com | www.yahoo.com | yahoo.cz | yahoo mail | yahoo messenger | yahoo vyhledávač